Ciekawa historia Karpacza

Fascynującą historię Karpacza trudno opowiedzieć w kilku zdaniach. Sięga ona aż XII wieku, kiedy na Terenie Karpacza żyły plemiona pogańskie. Wraz z upływem czasu założona przez nie osada leśna na terenie dzisiejszych Płóczek rozrastała się na teren Karpacza Górnego, Wilczej Poręby oraz Centrum Miasta.

Karkonosze, jako Eldorado
Karkonosze zaczęły stopniowo zamieniać się w swoiste Eldorado. Pojawili się tu poszukiwacze złota oraz kamieni szlachetnych. Jednymi z pierwszych byli Walończycy uważani przez miejscowych za czarowników. Rajem dla poszukiwaczy złota stała się Sowia Dolina. Do dziś powyżej niej na Skalnym Stole można zobaczyć wyryte znaki walońskie. Według historyków miały one stanowić swego rodzaju wskazówkę dla osób poszukujących cennego kruszcu. W Sowiej Dolinie znaleziono także ślady bytności Celtów.

Krummhubel, czyli Krzywa Wieża
Sam Karpacz nazywany początkowo Krummhubel, czyli Krzywa Wieża powstał w XVI wieku. Złożyli go smolarze, którzy jako pierwsi postawili tu 15 domów oraz karczmę sądową. W XVII wieku Karpacz dorobił się już 24 domów. Z Krummhubel związana jest tradycja święta określanego mianem Kiermasz. W jego trakcie trwały uliczne zabawy, tańce i śpiewy. Mieszkańcy mogli wówczas liczyć na pewne przywileje. Dla przykładu, w ciągu trzech dni święta policja nie mogła nikogo aresztować.

Początek turystyki w Karpaczu
Pierwsi turyści i kuracjusze trafili do miasteczka już w 1800 roku. Na mocy zarządzenia lokalnych władz powstały wówczas zupełnie nowe zawody przewodnika górskiego i tragarza lektyk. Karpacz stał się ich największym ośrodkiem w Karkonoszach. To tutaj drukowane były pierwsze ulotki zachwalające turystykę górską. Jedną z najcenniejszych pamiątek przywożonych z tego regionu był fiołkowy kamień. Ten glon w kolorze rdzawo-czerwonym w wyniku potarcia zaczynał pachnieć fiołkami. Glon pokrywał wówczas skały Śnieżki, ale dziś próżno go szukać.

Zniszczenie i odrodzenie
Do największych katastrof w historii Karpacza należała powódź z 1897 roku. Na skutek długotrwałych opadów deszczu wylały rzeki i potoki odcinając miasto od świata i powodując jego całkowite zniszczenie. Powódź zmusiła niejako władze Karpacza do wybudowania zapory na rzece Łomnicy. Dzięki zaporze powstały niewielkie jeziorka zaporowe oraz sztuczny wodospad, który bardzo szybko przerodził się w nową atrakcją turystyczną. Po odbudowie Karpacza turystyka stała się najważniejszym źródłem dochodów miasta i jego siłą. Zaczęły w nim powstawać liczne hotele, pensjonaty, schroniska górskie. Karpacz stał się również ośrodkiem sportów zimowych i znanym kurortem uzdrowiskowym.

Kategorie: O KARPACZU,