Górskie szlaki: z Przełęczy Okraj przez Skalny Stół do Schroniska Jelenka
Jeśli szukasz w miarę krótkiej i łatwej do przejścia górskiej trasy, zapraszamy Cię w Karkonosze. To idealne miejsce na jednodniowe wycieczki i spokojne marsze, podczas których można na dłużej zatrzymać się w klimatycznych schroniskach. W Karkonosze chodzi się o każdej porze roku, chociaż wiadomo, że do zimowych trekkingów trzeba się lepiej przygotować. Nie ma znaczenia Twój wiek czy kondycja – nawet jeśli większą część roku spędzasz za biurkiem, z pewnością dasz radę podczas kilkugodzinnego marszu. Cały wysiłek wynagrodzi Ci spokój, piękne widoki i czas tylko dla siebie. Zapraszamy do czytania!
Przełęcz Okraj i Skalny Stół
Dziś zabierzemy Was na bardzo przyjemny szlak, który wiedzie od Przełęczy Okraj, przez Skalny Stół, a kończy się w czeskim schronisku Jelenka. Przełęcz Okraj i Skalny Stół znajdują się we wschodnich Karkonoszach, na granicy Polski i Czech. Przełęcz położona jest na wysokości 1046 m. n. p. m. i do niedawna (do 2007 roku) była najwyżej położonym przejściem granicznym w Polsce. Ze względów politycznych, a konkretnie przystąpienia Polski i Czech do układu Schengen, dzisiaj każdy może swobodnie przekraczać tę granicę. Przełęczą możemy przejść przez kilka szlaków turystycznych np. na Śnieżkę czy do Karpacza (a także na czeską stronę Karkonoszy). Zanim jednak przejdziemy do proponowanej trasy, wspomnijmy słowo o Skalnym Stole – najwyższym szczycie Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach (1281 m. n. p. m.). Szczyt Skalnego Stołu jest płaski, jak sugeruje nazwa, zbudowany z różnego rodzaju skał, min. karkonoskiego granitu. To świetny punkt obserwacyjny, bo widoki ze Skalnego Stołu ciągną się przez Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie oraz okolice. Miłośnicy fotografii na pewno poświęcą temu miejscu dłuższą chwilę.
Górskie szlaki do schroniska Jelenka
Jak już wspomnieliśmy, proponowana przez nas trasa jest łatwa do przebycia i w miarę krótka. Czeka nas 8 kilometrów wędrówki, które latem pokonuje się w średnio 3 godziny. Jesienią i zimą (zwłaszcza przez śnieg) czas może się wydłużyć, a trzeba też dodać przerwy na złapanie oddechu. Nasza wędrówka rozpoczyna się w schronisku PTTK na Przełęczy Okraj – najlepiej dojechać tu własnym transportem i zostawić samochód na parkingu (koszt to 10 złotych), ale istnieje również opcja złapania autobusu z Karpacza lub Kowar. Z parkingu należy udać się w stronę lasu i znaleźć tablicę informującą o przebywaniu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Będziemy mieć kilka szlaków do wyboru, ale naszym dzisiejszym celem jest niebieski szlak. Ostrzegamy, że pierwsze kilkaset metrów będzie dosyć strome, więc zanim stracisz zapał i zaczniesz zastanawiać się nad inną trasą pomyśl, że dalsza część niebieskiego szlaku jest naprawdę przyjemna i relaksująca. Pokonując szlak zimą rakiety śnieżne będą nieocenioną rzeczą w ekwipunku. Po około kilometrze zdobędziemy szczyt Czoło (1268 m n.p.m.) i tym samym pokonamy najtrudniejszą część drogi. W zależności od szczęścia, będziemy mogli podziwiać inne karkonoskie szczyty, w tym Śnieżkę i Skalny Stół, do którego zmierzamy. Po dotarciu na Skalny Stół warto zrobić krótką przerwę. Następnie czeka nas zejście w kierunku Sowiej Przełęczy, na której niebieski szlak łączy się ze szlakiem czarnym. Z Sowiej Przełęczy pójdziemy już w kierunku schroniska nadal niebieskim szlakiem (który będzie biegł równolegle z czerwonym szlakiem) i tu poświęćmy więcej czasu na odzyskanie sił. Osiągnęliśmy cel wyprawy, teraz pora na drogę powrotną, żółtym szlakiem w kierunku czeskiej wioski Górnej Małej Upy.