Huta Szkła Kryształowego w Piechowicach – poznajemy sekrety szkła.

W Piechowicach, niedaleko Szklarskiej Poręby znajduje się niezwykłe miejsce – jedna z niewielu istniejących obecnie hut szkła kryształowego. Huta Julia zajmuje się produkcją ręcznie formowanych i szlifowanych produktów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Huta stosuje sprawdzone, tradycyjne techniki wytwarzania szkła kryształowego. Jej produkty niejednokrotnie nawiązują do XIX-wiecznego wzornictwa. Ale znajdziemy wśród nich również wyroby bardziej nowoczesne. Ta zabytkowa fabryka usytuowana jest w samym sercu Karkonoszy. Stanowi fantastyczną atrakcję dla turystów odwiedzających region, którzy mogą przyjrzeć się z bliska ręcznemu wyrabianiu szkła oraz poznać sekrety sztuki szklarskiej.

Zwiedzanie fabryki
Podczas zwiedzania huty jej gościom towarzyszy przewodnik, który wprowadza w tajemniczy proces wytwarzania kryształu. Ścieżka turystyczna obejmuje kilka działów. Możemy zobaczyć stanowiska pracy szklarzy, gdzie wydmuchują oni i formują bardzo gorącą szklaną masę. Tworzenie kryształowych przedmiotów niejednemu wydaje się prawdziwą magią. Na innych stanowiskach możemy zobaczyć, jak wygląda szlifowanie szkła oraz w jaki sposób nanoszone są przepiękne zdobienia. Przekonujemy się, jak przebiega kontrola jakości i wreszcie, jak ważne jest staranne pakowanie szklanych produktów. Wszak mamy do czynienia z niezwykle kruchym wyrobem. Od poniedziałku do piątku huta jest otwarta dla zwiedzających w godzinach od 9:30 do 17: 00, natomiast w soboty i niedzielę o godzinę krócej.

W trakcie zwiedzania nie uczestniczymy w żadnym pokazie. Widzimy rzeczywistą pracę szklarzy, którzy na naszych oczach tworzą kryształowe dzieła. Bo szklarstwo to nie tylko rzemiosło, to prawdziwa sztuka! W hucie stosowane są 3 techniki formowania szkła: dmuchanie, wolnoformowanie oraz prasowanie. Mamy możliwość zapoznania się z każdą z nich i obserwowania z bliska stanowisk produkcyjnych. Ciekawą atrakcją jest poznanie charakterystycznych własności kryształowego szkła oraz ciekawostek z nim związanych.

Warsztaty
Warsztaty są skierowane do wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w obróbce szkła. Obejmują: grawerowanie na szkle, warsztaty dla najmłodszych mini-huta, które są ogromną atrakcją dla dzieci oraz warsztaty malowania na szkle. Możemy przekonać się, jak bardzo wciągająca jest praca ze szkłem i ile radości daje. Przedmioty wykonane w trakcie warsztatów uczestnicy zabierają , oczywiście, ze sobą. Mogą potraktować je, jako piękną i oryginalną pamiątkę z Karkonoszy.