Jak powstały kowarskie kopalnie?

​Wśród wielu atrakcji Karkonoszy, Karpacza i okolic mówi się, że na szczególne wyróżnienie zasługuje Kopalnia Kowary. To kompleks podziemnych korytarzy, w których przed laty trwały prace wydobywcze. Wynoszono stąd wartościowy uran, żelazo i inne cenne minerały. Natomiast dziś kopalnia uranu w Karpaczu rozsławia Kowary jako centrum turystyczne regionu. Można tutaj zwiedzić kilka niezależnych obiektów, a także poznać historię wyrobisk i zobaczyć ciekawe eksponaty. To atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Szczególnie interesująca jest latem.

Gdzie leżą kowary?

Kowary to pięknie położony zakątek Polski, który ukryty jest między Karkonoszami. Co więcej, między Rudawami Janowickimi na wysokości 420-1266 m n.p.m. Specyficzny mikroklimat, który jest przyjazny przede wszystkim do regeneracji sił witalnych. Okalające góry i lasy sprzyjają pieszym wędrówkom i uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów. Bogata sięgająca średniowiecza historia spełnia oczekiwania każdego, kto tylko odwiedzi Kowary. Bliskość gór, czyli Karkonoszy i Rudaw Janowickich to idealne miejsce dla turystów. Gęsta dobrze utrzymana sieć szlaków turystycznych sprawia, że trasy stają się atrakcyjne. Najbardziej wybredni turyści znajdą z pewnością coś dla siebie. Przede wszystkim trasy dostosowane poziomem trudności do swoich umiejętności.

Polecany jest również spacer górskimi grzbietami, wśród przepięknych widoków na całą Kotlinę Jeleniogórską. Zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy, czyli Śnieżki to na pewno lada wyzwanie. Z Kowar łatwo się wspiąć na Kowarski Grzbiet i jego zwieńczenia. Leżące na wysokości ponad 1260 m n.p.m. Skalny Stół i Czoło. Nad miastem wznoszą się malownicze góry takie jak Wołowa, Rudnik i Skalnik. Na Przełęczy Okraj znajduje się najwyżej położone w Polsce drogowe całodobowe przejście graniczne. Odległość Cieplic od Kowar wynosi około 18 km.

Historia powstania kopalni uranu w Karpaczu

Nie można poznać historii Kopalni Kowary oczywiście bez podstawowej wiedzy w tym zakresie. Co to w ogóle jest sztolnia, która jest główną atrakcją turystyczną regionu? To podziemne wyrobisko o małym przekroju, które drąży się w zboczu góry. Robi się to przede wszystkim w celu wydobycia wartościowych złóż minerałów. Ta, którą zawsze można zwiedzać w bliskim sąsiedztwie Karpacza. Służyła po drugiej wojnie światowej do pozyskiwania uranu. W tamtych czasach był on wysyłany do ZSRR i działo się to aż do 1973 roku. Późniejszym okresie Politechnika Wrocławska prowadziła tu badania i zajęcia dla studentów.

Warto wiedzieć, że Kopalnia uranu w Karpaczu to tak naprawdę dwa wyrobiska. Pierwsza z nich to Kopalnia Kowary Podgórze a druga Kopalnia Liczyrzepa. Są to niezależne od siebie obiekty, a dla pełnego obrazu warto zobaczyć oba obiekty. Sztolnie Kowary i podziemna trasa turystyczna działają od 2000 roku. Na odcinku o długości około 1200 m znajduje się 13 punktów dozymetrycznych. To właśnie one czuwają nad bezpieczeństwem zwiedzających. Głównie monitorowaniem ich stanu zajmuje się Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. To właśnie dzięki temu kopalnia uranu w Karpaczu funkcjonuje bez zarzutu od ponad dwudziestu lat.

Kategorie: ATRAKCJE ,