Jak powstawała Świątynia Wang?
Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Jego architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Wykonana jest głównie z sosny norweskiej, która nasycona jest właśnie żywicą, która wykazuje niezwykłą trwałość.
Historia słynnej Świątyni Wang
Jaka jest historia Świątyni Wang? Jak już zostało wspomniane pierwotnie Świątynia Wang została wzniesiona w norweskiej miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjøsen. To właśnie stąd pochodzi jego nazwa. W XIX wieku okazał się jednak za mały dla miejscowej ludności. Dodatkowo zły stan techniczny i wysokie koszty koniecznej naprawy sprawiły, że postanowiono go sprzedać. Król pruski Fryderyk Wilhelm IV zlecił zakup go znanemu norweskiemu malarzowi. Kościół Wang zinwentaryzowano, rozebrano i przetransportowano do Berlina. Miał on stanąć na Wyspie Pawiej. Jednak na prośbę hrabiny Fryderyki z Bukowca król darował Kościół Wang ówczesnemu Karpaczowi. Obiekt dotarł w Karkonosze w 1842 roku.
Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, Kościół Wang został przeniesiony w Karkonosze. Od tamtej pory stał się Karpacką Świątynią Wang. Uroczyste poświęcenie odbyło się 28 lipca 1844. Budowla na początku nie posiadała granitowej dzwonnicy. Zadaniem jej jest chronić świątynię przed silnymi porywami górskiego wiatru. Obok kościółka Wang w Karpaczu znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej. Co więcej, cmentarz przykościelny i epitafium hrabiny Fryderyki von Reden.
Konstrukcja drewnianego kościółka Wang w Karpaczu została wykonana bez użycia metalowych gwoździ. Wszystkie połączenia zrealizowane zostały z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze kościoła Wang zdobią oryginalne elementy i rzeźby, czyli smoków, lwów, twarzy wikingów, Chrystusa. W XIX wieku bryłę obiektu znacznie rozbudowano. Dobudowano dodatkowo kamienną wieżę z dzwonem. W latach 1963-1965 przeprowadzono kolejne prace renowacyjne i konserwatorskie. Wówczas to odmalowane zostały elementy drewniane. Wymieniono także dach, z pokrycia łupkowego na gont przycięty w norweskie wzory.
Jak dojechać do Świątyni Wang w Karpaczu?
Świątynia Wang w Karpaczu zlokalizowana jest dokładnie w Górnym. Zaparkować auto lub autokar można na płatnym parkingu znajdującym się przy głównej ulicy Karkonoskiej. Jadąc z dołu Karpacza mijamy podjazd do Wangu. Natomiast 300 m dalej parkingi znajdują się po lewej stronie. Stamtąd do kościoła Wang można dojść skrótem. Świątynię otacza cmentarz, na którym znajdują się nagrobki, chociażby Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Różewicza.
Na dziedzińcu kościoła znajduje się pamiątkowe epitafium poświęcone Fryderyce von Reden. Oczywiście z jej podobizną w medalionie. Obok znajduje się rzeźba przedstawiająca wskrzeszenie Łazarza. Wykonana jest natomiast przez lokalnego artystę, czyli Ryszarda Zająca. Za rzeźbą rośnie jeden z pomników przyrody Karpacza popularny okazały bluszcz pospolity.