Jaki jest najlepszy szlak na Śnieżkę zimą?

Ludzie często zapominają wziąć pod uwagę, że szlaki na śnieżkę zimą mogą się różnić od tych letnich, gdy idą w góry. Mogą się one znacznie różnić od szlaków letnich, a niektóre są nawet zamknięte. Planując swoją wycieczkę, ważne jest, aby dokładnie przestudiować trasę. Należy również pamiętać o warunkach pogodowych i potencjalnym zagrożeniu lawinowym. Ponieważ może być ślisko, raki są dobrym pomysłem, aby mieć w plecaku. Należy zachować szczególną ostrożność na ostatnim etapie w pobliżu szczytu.

Oto nasz subiektywny ranking na najlepsze szlaki na Śnieżce zimą.

Szlak na Śnieżkę zimą ze Świątyni Wang Ten szlak jest najdłuższy, ale też najłagodniejszy. Miniesz schronisko Samotnia, które znajduje się nad Małym Stawem. Dalej idziemy do hotelu górskiego Strzecha Akademicka. Następnie czeka Cię około godzinny spacer (czyli nieco ponad 3 km) do kolejnego schroniska. Śnieżka znajduje się o rzut kamieniem od Śląskiego Domu. Jest to najtrudniejszy odcinek szlaku. Jest też najbardziej niebezpieczny. Zwłaszcza jeśli w pobliżu jest wielu turystów. Mniej rozważni turyści pozwolą sobie na "butne" zjazdy i jabłuszka, które mogą spowodować poważne obrażenia u innych wędrowców. Bezpieczeństwo jest kluczem do bezpieczeństwa w górach. Bezpieczeństwo jest ważne dla Ciebie i innych wędrowców. Niebieski karpacki zimowy szlak biegnie od Śląskiego Domu aż do szczytu na Śnieżce i zajmuje około 40-50 minut. Zimą wycieczka ze Świątyni Wang na Śnieżkę trwa prawie 4,5 godziny i liczy 9 km.

Karpackie zimowe szlaki nad Kopą (czarny) rozpoczyna się przy dolnej stacji na wyciągu. Bardzo łatwo można nim dojść do Białego Wąwozu. Dojście do niego zajmie Wam około godziny. Ważna uwaga: Nie zatrzymuj się tu zimą! Biały Jar zimą może być bardzo niebezpieczny. To tutaj w 1968 roku zeszła lawina, która pochłonęła 19 ofiar. O tym wszystkim przypomina tablica pamiątkowa. Można szybko spojrzeć w górę i rozpocząć strome podejście. Będzie to sygnał, że dotarliście do górnej stacji kolejki linowej. Dojście tam zajmuje tylko 50 minut. Od szczytu dzieli nas już tylko 50-minutowy spacer.

Zimą cały szlak mierzy 5,9 km długości, a jego pokonanie zajmuje około 3 godzin. Jest to najszybsza trasa.

Strzecha Akademicka to karpacki szklak zimowy żółty. Swoją wędrówkę rozpoczynasz przy dolnej stacji wyciągu Kopa. Zamiast tego udaj się w kierunku Dzikiego Wodospadu i podążaj za żółtymi znakami na drzewach. Po drodze czeka Was umiarkowana wspinaczka w górę. Do schroniska Strzecha Akademicka docieramy po 3 km. Warto się tu zatrzymać i ogrzać. Jest to popularne schronisko, ponieważ ma dużo miejsca, oraz własną atmosferę. Teraz nadszedł czas, aby ruszyć w drogę. Wkrótce miniecie Spaloną Strażnicę, która jest około 30 minut później. Dojście do Śląskiego Domu zajmuje około pół godziny. Karpacki szlak zimowy od Dzikiego Wodospadu do Śnieżki mierzy niespełna 7,5 km i zajmuje około 3 godzin.

Szlaki zamknięte zimą

Zagrożenie lawinowe wymusza zamknięcie szlaków na Śnieżkę w zimie, takie jak:

  • Szlak czerwony biegnący przez Kotel Łomniczki (od schroniska Nad Łomniczką, do Domu Śląskiego),
  • Odcinek żółtego szlaku biegnącego z Białegoaru do Strzechy Akademickiej,
  • Fragment szlaku niebieskiego biegnącego przez Kotel Mały Staw (od Samotni do Domku Myśliwskiego),
  • Szlak Jubileuszowy biegnie od Domu Śląskiego aż na Śnieżkę. Wejście możliwe jest tylko stromym, czarnym szlakiem.

Zima jest piękna dla Śnieżki. Odpowiednie przygotowanie oznacza założenie ciepłej odzieży i butów. Przydatne są klumpony i kijki do chodzenia, zwłaszcza jeśli planujemy wejść na najwyższy punkt. Podane czasy dotyczą wyłącznie drogi w jedną stronę. Na zejście należy przeznaczyć sporo czasu. Kolejna sprawa: po zmroku robi się ciemno, dlatego trzeba szczególnie uważać na szlaki w Karpaczu zimą.

Kategorie: O KARPACZU,