Jelenia Góra – stolica Karkonoszy
Trudno o lepszą bazę wypadową w Karkonosze, niż usytuowana w malowniczej dolinie Jelenia Góra. Bez wątpienia to niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym i rekreacyjnym region Polski. Możemy tu podziwiać wiele ciekawych zabytków z różnych epok oraz pospacerować odnowioną Starówką. Jelenia Góra to również ogromne bogactwo życia kulturalnego. Kalendarz imprez w tym mieście jest naprawdę imponujący. Do najważniejszych należy z pewnością Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, w którym możemy uczestniczyć latem. W obrębie miasta znajduje się także najstarsze polskie uzdrowisko – Cieplice Zdrój. Jeśli chcemy cieszyć się gorącymi źródłami oraz niezwykle relaksującą atmosferą to doskonały wybór.
Atrakcje Jeleniej Góry
Jak w przypadku każdego starego miasta, centralny punkt Jeleniej Góry stanowi Rynek. Uwagę zwracają barokowe kamienice, którym to miejsce zawdzięcza specyficzny klimat. W centralnym punkcie rynku wybudowany został w XVII wieku ratusz. Jego budowa miała miejsce po wielkim pożarze, który zniszczył ogromną część starej zabudowy miasta. W późniejszym okresie ratusz uzupełniono wieżą zegarową. Charakterystycznym zabytkiem jest kamienna fontanna z XVII wieku z posągiem Neptuna. Jednak prawdziwą perełką architektoniczną jest Kościół Erazma i Pankracego pochodzący z XV wieku. To piękne połączenie stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego. Inną ciekawą świątynią jest Kościół św. Krzyża. Obowiązkowym punktem wycieczki po Starym Mieście jest Muzeum Karkonoskie. Muzeum prezentuje stałą ekspozycję, głównie wyroby szklane i stare zdjęcia, ale organizuje także wystawy cykliczne.
Położenie geograficzne
Jelenia Góra leży w Sudetach Zachodnich, w województwie dolnośląskim. Od granicy z Niemcami dzieli ją 60 km, a od granicy polsko-czeskiej 25 km. Zlokalizowana jest w dolinach dwóch rzek: Bóbr i Kamienna. Znajduje się na wysokości około 350 m.n.p.m. Bardzo ciekawą cecha Jeleniej Góry jest jej specyficzny, podgórski klimat. Wynika on z położenia miasta, które otaczają wysokie pasma Sudetów. Wiosną panują tu zdecydowanie wyższe temperatury, niż jesienią, a zimy są zazwyczaj dosyć łagodne.
Z dziejów Jeleniej Góry
W 1108 roku została tu założona forteca. Jej budowę rozpoczął Bolesław Krzywousty. Już w 1288 roku Jelenia Góra uzyskała prawa miejskie. Przyczyniło się to do szybkiego rozwoju ekonomicznego miasta. Znane było z produkcji szkła, stali oraz doskonałych tkanin. Rozwój przemysłowy sprawił, że po przejęciu miasta przez Prusy, Jelenia Góra stała się jednym z ważniejszych ośrodków rewolucji przemysłowej. XIX wiek to dla Jeleniej Góry prawdziwy boom ekonomiczny. Znaczący udział ma w tym turystyka. W trakcie II wojny światowej Jelenią Górę prawie całkowicie ominęły zniszczenia. Po wojnie mogła, zatem dalej rozwijać się, jako miasto turystyczne.