Karkonoski niebieski szlak

Niebieski szlak w Karkonoszach jest uważany za jeden z najbardziej malowniczych. Zwykle jest otwarty przez cały rok, z czego chętnie korzystają liczni turyści. Niebieski szlak prowadzi na górę Śnieżkę – najwyższy ze szczytów Karkonoszy, Sudetów i gór czeskich, ale niekoniecznie musimy zdobywać szczyt! Śnieżka oferuje kolejkę gondolową i wyciąg krzesełkowy, a poza tym niebieskim szlakiem możemy wybrać się w przyjemną i niewymagającą kondycyjnie trasę krajoznawczą. Dziś zaprosimy Cię na zwiedzanie zakamarków niebieskiego szlaku – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. 

Od kościółka Wang
Niebieski szlak zaczyna się nieopodal kościółka Wang zlokalizowanego w Karpaczu. Świątynia Wang to zdecydowanie miejsce, które trzeba odwiedzić – unikatowy zabytek dwunastowiecznej skandynawskiej architektury sakralnej. Nazwa kościoła pochodzi od norweskiego miasteczka, z którego został sprowadzony przez rodzinę von Reden (a właściwie hrabinę von Reden, która należała do osób bardzo religijnych) w 1844 roku. Od tamtego czasu kościół Wang jest otwarty dla wszystkich wiernych oraz zwiedzających. Nadal można uczestniczyć w nabożeństwach (chociaż lepiej przyjść wcześniej, kościół jest zamykany w trakcie trwania Mszy) i zwiedzić wnętrze. W soboty w kościele udziela się zazwyczaj ślubów.

Schroniska Samotnia
Następnym przystankiem na niebieskim szlaku będzie schronisko Samotnia. Jesteśmy już na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (trzeba będzie kupić bilet wstępu, ale można to już zrobić smartfonem). Co do schroniska Samotnia – to jedno z popularniejszych schronisk w okolicy, które może pomieścić do 50 gości. Kilkaset lat temu mieszkali tu pasterze kóz, a później powstał tu pierwszy budynek świadczący usługi noclegowe i jadłodajnię. Schronisko Samotnia jest zlokalizowane przy Małym Stawie w Kotle Małego Stawu, dzięki czemu widoki z niego są zapierające dech w piersi. Warto wiedzieć, że schronisko jest otwarte przez cały rok.

Niebieski szlak
Do Samotni dojdziemy z Polany, przy której łączy się kilka szlaków. Z Samotni możemy pójść na podbój szczytu Śnieżki, ale dzisiaj proponujemy łagodniejszą trasę. Niebieskim szlakiem od świątyni Wang będziemy przechodzić obok Małego Stawu, przez Samotnię, aż pod schronisko Strzechę Akademicką, skąd można pójść do Kozich Grzbietów – gdzie niegdyś stało najstarsze karkonoskie schronisko po stronie czeskiej. Za schroniskiem Samotnia możemy skręcić w prawo i kontynuować spacer niebieskim szlakiem, trasa będzie prowadzić nas przez las. Tutaj pojawia się wyzwanie dla osób, które lubią poszukiwania opuszczonych miejsc - w tymże lesie ukryty jest stary Domek Myśliwski. Trzeba nieco zejść ze szlaku, żeby go znaleźć, ale warto to zrobić, bo to prawdziwa gratka dla lubiących przygody. Obecnie Domek Myśliwski pełni rolę mini-centrum kultury, można tu przyjść na projekcję filmów dokumentalnych o Karkonoszach czy uczestniczyć w rozmaitych prelekcjach oraz lekcjach o historii regionu. Wracając na niebieski szlak - za Domkiem Myśliwskim będziemy szli w kierunku Kotła Małego Stawu, niezwykle malowniczego miejsca. Ten teren jest objęty ścisłą ochroną, więc za pozostawienie śmieci grozi nam wysoki mandat. Wracamy do schroniska Samotnia i tą samą trasą aż pod świątynię Wang. 

Ile godzin potrzebujemy na przejście tej trasy?
Pomijając wszystkie przerwy na odpoczynek, zrobienie zdjęć i podziwianie krajobrazów, trasa niebieskim szlakiem spod świątyni Wang aż do schroniska Samotnia ma dystans około 4 kilometrów, a pokonanie jej zajmuje ponad półtorej godziny.