Karpacz i jego atrakcje

Wśród ośródko turystycznych południowo-zachodniej Polski zdecydowanie wyróżnia się Karpacz. Tym, co przyciąga turystów do wyjątkowej górskiej miejscowości jest jej kameralna atmosfera pozwalająca na błogi wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Spacer plątaniną uliczek wśród starych pensjonatów pamiętających jeszcze XIX stulecie jest szansą na zderzenie się z historią jednego z najstarszych w Polsce kurortów. Karpacz nie pozostaje jednak w tyle za europejskimi ośrodkami turystycznymi. Miasto stale się rozwija, powstają duże obiekty turystyczne oraz urocze pensjonaty. Karpacz ma do zaoferowania turystom, aż 13 tysięcy miejsc noclegowych. Karpacz powstał w wyniku połączenia 4 mniejszych miejscowości. Od 1960 roku szczyci się prawami miejskimi. Głównym deptakiem miasta jest ulica Konstytucji 3 maja. Chcąc poznać historię Karpacza warto udać się do najstarszej części miasta. Płóczki zostały założone w 1412 roku i dzisiaj stanowią najbardziej zaciszną dzielnicę Karpacza.

Kościół Wang
Drewniany kościół Wang to jedna z największych atrakcji turystycznych Karpacza. Ta niezwykła świątynia została zbudowana przez Normanów w norweskim mieście Wang. Możemy tu podziwiać liczne ornamety i elementy stanowiące nawiązanie do Wikingów oraz fragmenty pisma runicznego. Co ciekawe, do budowy kościoła nie użyto, ani jednego gwoździa. Dlatego tak łatwe było jego rozebranie i przywiezienie przez Szczecin w Karkonosze. Miało to miejsce w 1842 roku. Kościół Wang należy do miejscowej parafii ewangelicko-augsburskiej. Jest to najstarszy budynek sakralny w naszym kraju.

Kościół Nawiedzenia NMP
To z kolei główna siedziba parafii katolickiej. Charakterystyczną cechą świątyni jest jej cebulasta wieża. W 1980 roku dobudowano do kościoła dom parafialny oraz znacznie powiększono prezbiterium. W środku świątyni trudno dostrzec te modyfikacje, gdyż doskonale połączono stare elementy z nowymi.

Śnieżka
Największą atrakcją przyrodniczą Karpacza jest niewątpliwie Śnieżka, będąca najwyższym szczytem Śląska i Czech. Stanowi fantastyczny punkt widokowy. To symbol nie tylko Karpacza, ale i całego regionu. Na szczyt Śnieżki nieustannie zmierzają turyści z Polski, Czech i Niemiec. Oficjalna wysokość Śnieżki to 1602 m. Szczyt zdecydowanie góruje nad otaczającymi go grzbietami. Usytuowany jest w zachodniej części Czarnego Grzbietu. Na szczycie Śnieżki powstało wiele obiektów. Do najciekawszych należą Kaplica Świętego Wawrzyńca z 1665 roku, budynek starego obserwatorium meteorologicznego oraz budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Kategorie: O KARPACZU,