Kulturalna strona Karpacza
Karpacz to nie tylko miasto wypoczynkowe i znany kurort uzdrowiskowy. Pobliskie Karkonosze stały się źródłem natchnienia dla wielu artystów żyjących w przeszłości i tworzących współcześnie. Góry będące wyobrażeniem dzikiej natury, nieprzystępne, czasami groźne w licznych utworach zachwycały pięknem i tajemniczą atmosferą. Karkonosze bywały inspiracją dla poetów, rzeźbiarzy, malarzy i kompozytorów. Słynna postać Ducha Gór jest bohaterem piętnastu utworów muzycznych. Pięć z nich to opery. Do najbardziej znanych poetów zakochanych w Karkonoszach należy Tadeusz Różewicz. Karkonosze nie przestają inspirować również dzisiaj. Wśród mieszkańców Karpacza nie brakuje utalentowanych artystów, którzy przekazują piękno gór w rozmaitych formach sztuki.
Fotograficy z Karpacza
Patrząc na fotografie artystów z Karpacza można dostrzec niezwykły sentyment do gór. Występują one na wielu zdjęciach Grzegorza Truchanowicza, Henryka Piotra Garbata, Wojciecha Cyganka, Piotra Krzaczkowskiego, Tomasza Gadomskiego, Karola Nienartowicza i Zbigniewa Kulika. Te same szczyty widziane oczyma różnych artystów wyglądają zupełnie inaczej, ale za każdym razem równie wyjątkowo. Karkonoskie, klimatyczne krajobrazy uchwycone o różnych porach dnia zachwycają swoim niepowtarzalnym pięknem.
Skarbiec Ducha Gór
Skarbiec Ducha Gór to wyjątkowa galeria produktu lokalnego. Kupimy tu zarówno wyroby rękodzielnicze, jak i spożywcze. Dominuje ceramika, rzeźby oraz malarstwo. Ale można tu znaleźć także słynne karkonoskie anioły, bransoletki zachełmiańskie czy poniatowskie koniki. Nasz zmysł smaku połechtają mile tutejsze konfitury, miody z okolicznych pasiek oraz ręcznie pieczone pierniki. Od czasu do czasu tworzą tutaj znani artyści związani z Karpaczem: Krystyna Matusiak, Piotr Jagielski oraz Agata Makutynowicz-Turska.
Szklana biżuteria
Karkonosze znane są ze swoich bogatych tradycji szklarskich. Już w XIV wieku pojawiały się na tym obszarze wędrowne huty, które wykorzystując naturalne bogactwa regionu, czyli wodę, drewno i złoża piasku kwarcowego tworzyły piękne szklane rzeczy. Tradycje tą kontynuuje Agnieszka Ślipko-Strzałkowska, która dokonuje fantastycznego połączenia sztuki szkła z metaloplastyką. Jej wisiorki, kolczyki czy bransolety zachwycają swoją niezwykłą formą.
Anioły Karkonoskie
Piotr Jagielski wykonuje bardzo charakterystyczne rzeźby aniołów korzystając głównie z drewna lipowego. To sztuka inspirowana ludowością i motywami życia wiejskiego. Kolorowe postacie aniołów stały się znane w całym regionie i stanowią fantastyczną pamiątkę dla turystów przybywających pod Śnieżkę.