Odkrywamy Karkonosze: Kowary
Dziś przeniesiemy się do niewielkiego miasta położonego na pograniczu Polski i Czech, w Karkonoszach (województwie dolnośląskim). Przed wiekami w mieście Kowary kwitł przemysł wydobywczy, ponieważ odkryto w pobliżu rudy żelaza, dzięki czemu szybko rozkwitło również kowalstwo. Dzisiejsze Kowary utrzymują się w dużej mierze z turystyki, a miasto to swoiste zagłębie kultury. Przez cały rok odbywają się w Kowarach przeróżne wydarzenia – od występów chórów kościelnych, aż po koncerty hip-hopowe. Kowary są znane także z doskonałych tras dla biegających narciarzy. Dlaczego warto się tam wybrać? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!
Historia miasta Kowary
Jak już wspomnieliśmy, założenie miasta Kowary miało ścisły związek z odkryciem w okolicznych górach złóż rud żelaza w XII wieku przez walońskich poszukiwaczy skarbów natury. Po dziesięciu latach książę Bolesław Kędzierzawy postanowił wykorzystać bogactwo naturalne Rudaw Janowickich i wydał rozporządzenie, na którego mocy rozpoczęto budowę kopalni, kuźni i zakładów metalowych. Stąd też wzięła się nazwa miasteczka – Kowary, które w 1513 roku otrzymało prawa miejskie od Władysława Jagiellończyka (króla Czech i Węgier). Jak łatwo się domyślić, Kowary szybko stały się głównym ośrodkiem produkującym broń palną. Miasto rozwijało się szybko, dopóki nie wybuchła woja trzydziestoletnia, podczas której doszczętnie zniszczono i zatopiono kowarskie kopalnie, co poskutkowało upadkiem przemysłu metalurgicznego. W związku z tym mieszkańcy postanowili zająć się hodowlą zwierząt i tkactwem. Dzięki włókiennictwu miasto utrzymywało się przez kolejne dwieście lat, przechodząc w ręce Prus. Podczas I wojny światowej wznowiono przemysł górniczy, tym razem wydobywając rudy uranu. W 1945 roku Kowary oficjalnie zostały włączone do Polski, ale niestety większość mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W tym czasie, aż do lat 60. kontynuowano wydobycie uranu, jednak górnicy nie byli do tego w żaden sposób przygotowani, więc w kopalniach bardzo często dochodziło do tragicznych wypadków, a poza kopalniami górników dziesiątkowały choroby popromienne. Po wojnie kolejny raz przebranżowiono Kowary – rozwijając tu przemysł maszynowy i fabryki dywanów.
Kowary obecnie – turystycznie
Dzisiaj Kowary rozwijają się głównie turystycznie i rekreacyjnie. Góra Rudnik to najchętniej wybierane miejsce do rozpoczęcia wędrówki po Karkonoszach, więc równocześnie Kowary stały się bazą startową dla miłośników górskich wędrówek. Kowary cieszą się szczególną popularnością zimą, to prawdziwy raj dla narciarzy – dostępne są dla nich szlaki zarówno zjazdowe, jak i biegowe. Najważniejszymi zabytkami w Kowarach są m. in. kowarskie sztolnie, Kościół Parafialny pw. Najświętszej Marii Panny, kaplica wotywna pw. św. Anny, klasycystyczny ratusz miejski (który został przebudowany na przełomie XIX i XX wieku), dziewiętnastowieczny dworek, młyn z piekarnią, liczne dziewiętnastowieczne domy oraz pałac, w którym otworzono galerię sztuki, kamienny most na Jedlicy, socrealistyczne osiedle górnicze, synagoga czy kowarska starówka. Miasto Kowary w okresie wakacyjnym organizuje dla turystów spacery tematyczne, m. in. spacer po dzielnicy przemysłowej (spacer szlakiem przemysłu lekkiego), po obiektach muzealnych i po starówce, szlakiem kowarskiej przyrody czy szlakiem książąt i księżnych. Po wszystkich miejscach oprowadza nas przewodnik, a udział jest bezpłatny (trzeba się wcześniej zapisać). W mieście Kowary dzieje się dużo, a poza tym mają świetnie zrobioną stronę internetową - koniecznie tam zajrzyjcie!