Odkrywamy Karkonosze: Zapora na Łomnicy
Historia zapory na Łomnicy
Nie tylko w Karkonoszach przelewające się rzeki sprawiały wiele problemów. Rzeka przepływająca przez Karpacz nie była wyjątkiem. Łomnica, 20-kilometrowy dopływ Bobru, znajduje się w Polsce. Rzeka bierze swój początek w Rowniu pod Śnieżką, a jej średni spadek wynosi 72 procent.
W 1897 roku, po ulewnych deszczach, które spowodowały powódź w okolicy, zdecydowano się wdrożyć program przeciwpowodziowy. W ramach programu wybudowano tamę na rzece Łomnicy, aby zapobiec zniszczeniu domów, mostów i ulic przez żywioł. Podczas tej ogromnej powodzi zagrożony był nawet nasyp nowo wybudowanej linii kolejowej. Oprócz budowy zapory w Karpaczu wielokrotnie regulowano koryto rzeki. Udało się naprawić szkody, a także przeprowadzić kolejne inwestycje bez ryzyka katastrofy.
Zapora została zbudowana z bloków granitowych w latach 1910-1915. Od tego czasu gromadzi nadmiar wody, a jednocześnie zatrzymuje gruz skalny, który niesiony w dół rzeki zagrażałby pobliskim zabudowaniom. Zapora na Łomnicy ma nominalną pojemność 540 000 m3. Powódź tysiąclecia w 1997 roku była największą próbą, jaką przeszła zapora.
Obok zapory na Łomnicy w Karpaczu, wybudowano niewielkie schronisko, choć obecnie nic się tam nie dzieje. Talsperrenbaude, restauracja zbudowana w całości z drewna, aby wtopić się w otoczenie. Brakowało miejsc noclegowych, ale było mnóstwo odwiedzających. Jezioro było popularnym miejscem do pływania, a wieczorne koncerty przyciągały zarówno turystów, jak i mieszkańców.
Jak dotrzeć do Zapory na Łomnicy w Karpaczu?
Dojazd do zapory w Karpaczu jest bardzo łatwy, gdyż znajduje się ona tuż pod główną drogą Konstytucji 3 go Maja. Jak dojechać do zapory wzdłuż rzeki Łomnicy? Z Jeleniej Góry można dojechać wspomnianą drogą do Ronda Biały Jar. Znajduje się tam wygodny parking. Wcześniej przy dworcu kolejowym można skręcić w ulicę Rybacką. Tam trudno zaparkować, więc proponujemy krótki spacer. Wśród drzew spaceruje się z przyjemnością, nawet jeśli trzeba dojść do tamy. Spacerując do zapory w Karpaczu na rzece Łomnicy, można cieszyć się spokojnym otoczeniem wśród drzew. Woda jest szczególnie kojąca w gorące letnie dni. Nawet zimą jest tu wielu turystów, którzy cieszą się pięknem przyrody.
Budowa zapory w Karpaczu pozytywnie wpłynęła na całą okolicę i krajobraz. Zapora jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Karpacza. Przez zaporę przebiega czerwony szlak prowadzący na górę Grabowiec w Miłkowie. Chętnych do przejścia 105-metrowej długości zapory nie brakuje. Spacerują tu wszyscy, którzy chcą zobaczyć piękny zalew i sztuczny wodospad. Miejsce to szczególnie upodobały sobie zakochane pary i nowożeńcy. Wykorzystują oni tamę do zachwycających sesji zdjęciowych. Są to wspaniałe pamiątki na całe życie.
Warto również odwiedzić zaporę na Łomnicy, znajdującą się w Karpaczu. Stąd można dotrzeć do wyciągu na Kopę, a następnie dalej na Śnieżkę.