Pielgrzymy - pomysł na krótką wycieczkę z Karpacza

Pielgrzymy to świetny pomysł na szybką wycieczkę z Kapraczami

Pielgrzymy Karpacz przez wielu określane są mianem raju. Położony jest w województwie dolnośląskim, na południe od Jeleniej Góry. Znajdują się tu Pielgrzymy, czyli jedna z najbardziej znanych grup skalnych w Karkonoszach. Nie występują one na szczytach gór, lecz są rozłożone wśród drzew. Znajduje się na północno-wschodnim zboczu Śląskiego Grzbietu. Granitowe formacje skalne osiągają wysokość 25 metrów.

Pielgrzymy w Karkonoszach - historia

Jedną z najbardziej charakterystycznych formacji granitowych są Pielgrzymy w Karkonoszach. Zachwycają i zaskakują nie tylko dużymi rozmiarami, ale także wyjątkowymi formami. Znajdują się w niewielkiej odległości od Karpacza. Topografowie wiedzą, że można je znaleźć we wschodniej części Śląskiego Grzbietu. Znajdują się na południe od Borowic, na wysokości 1204 m n.p.m. Ich wielkość sprawia, że są dobrze widoczne. Można je zobaczyć zarówno z Karkonoszy, jak i z Kotliny Jeleniogórskiej.

W Karkonoszach mieszkają pielgrzymi, których wysokość dochodzi do 25 metrów. Znajdują się tu trzy imponujące i duże grupy skalne, a także kilka mniejszych bloków. Widać efekty erozji, która oddziaływała na skały przez wiele milionów lat. Dzięki interakcji wody, wiatru i temperatury powstały kotły wietrzeniowe. Było to możliwe dzięki punktowemu procesowi wietrzenia granitu. Legenda Pielgrzymów Karkonoskich głosi, że były bardzo popularne wśród pogańskich kapłanów. Używano ich jako naczyń ofiarnych w obrzędach pogańskich.

Droga do Pielgrzymów

Z Karpacza najłatwiej dostać się do Pielgrzymów. Do wyboru są dwie drogi i np. można stworzyć bardzo przyjemną pętlę. Na szlaku na Pielgrzymy jest wiele atrakcji do zobaczenia. Można też wybrać się do kościółka Wang. Szlak żółty prowadzi przez Polanę i Pielgrzymy w Karpaczu. Podróż trwa około 80 minut. Można też wybrać szlak zielony, który biegnie pod Dzikim Wodospadem w Karpaczu. Jego przejście zajmuje pięć minut więcej. Kilka kroków od Polany spotyka się on z żółtym szlakiem. Do kościółka Wang lub Dzikiego Wodospadu w Karpaczu można dojść pieszo w ciągu 20 minut.

Szlak na Pielgrzymy i Słoneczniki

Słonecznikową Skałę można znaleźć na Głównym Szlaku Karkonoskim. Znajduje się ona pomiędzy schroniskami Odrodzenie i Dom Śląski. Skały te mierzą 12,5 m wysokości i można je podziwiać z Karpacza. Od strony wschodniej wyglądają nawet jak wyrzeźbiona w skale sylwetka człowieka. Słonecznik widać niemal z każdego zakątka Kotliny Jeleniogórskiej. Stąd też pochodzi jej nazwa. Bardzo łatwo dostać się do Słoneczników lub Pielgrzymów. Podążaj za żółtym szlakiem, aby dotrzeć do formacji Pielgrzymy w Karpaczu. Podejście prowadzi pod strome wzgórza wśród karłowatych sosen. W końcu docieramy do Słonecznika (1423 m n.p.m.).