Podgorzyn - miejscowość turystyczna w Karkonoszach, a także atrakcja w pobliżu Karpacza

Karkonosze i Karpacz to tylko dwie z wielu atrakcji na mapie. Możesz odwiedzić okoliczne wioski, jeśli jesteś tam tylko na kilka dni. Jedną z miejscowości wartych Twojej uwagi jest Podgórzyn. Znajduje się tam jedno z największych skupisk sudeckich stawów hodowlanych. Można tu zwiedzić najwyższe partie gór, a także złowić rybę. Możesz ją również samodzielnie złowić. Jakie jeszcze skrywa Podgórzyn atrakcje?

Podgorzyn - gdzie to jest i jak tam dojechać?

Do Podgórzyna bardzo łatwo jest dotrzeć, jeśli Twoją bazą wypadową jest Karpacz. Ta sama droga prowadzi do Podgórzyna z Przesieki, a w przeciwną stronę do Miłkowa. Atrakcji Podgórzyna można znaleźć wiele. Niebywałe, że od tak pięknego klimatu dzieli Karpacz zaledwie 13 kilometrów. Widok na Karkonosze z tego punktu zapiera dech w piersiach. Jeśli szukacie sposobu na spędzenie popołudnia w Podgórzynie, oto propozycja. Miejscowość ta położona jest na wysokości od 350 do 480 m n.p.m. nad brzegiem potoku Podgórza.

Podgorzyn - historia

Choć na tym terenie istniała osada już w XIV wieku, to dopiero od 1946 roku nosi nazwę Podgórzyn. Najznamienitszym rodem we wsi byli Schaffgotschowie z Cieplic. Cystersi w okresie średniowiecza utworzyli na tym terenie stawy hodowlane. Stawy Podgórzyńskie przetrwały do dzisiaj. Były one rozbudowywane przez wspomnianych arystokratów, aż osiągnęły liczbę 67. Obecnie jest ich 22 i wszystkie są własnością prywatną.

Dzwony i lufy armatnie po raz pierwszy wyprodukowano na tym terenie w XVII wieku. W kościele Podgórzyna Świętej Trójcy, zbudowanym w 1820 roku, do dziś znajduje się chrzcielnica, a także dzwon odlany w miejscowej dzwonnicy. Jest to atrakcja, którą należy zobaczyć, jeśli chce się dowiedzieć więcej o tym, co nas czeka. W Podgórzynie znajdowała się również papiernia i tartak, a także browar i huta szkła. Posiadał również szlifiernię kryształów i kamieni szlachetnych.

Podgorzyn - atrakcje warte odwiedzenia

Znajdzie się tu stary tramwaj, a także kościół Podgórzyn. Linia tramwajowa, która biegła z Cieplic do Podgórzyna pozwalała odwiedzającym być bliżej gór. Stąd już tylko krótki spacer do zamku Chojnik, Sobieszowa i zamku księcia Henryka, Marczyc.

W Podgórzynie czeka bocianie gniazdo. Posiada ono kamery, które pozwalają na monitorowanie ptaków ze wszystkich zakątków globu. Dzięki temu można zobaczyć, kiedy bociany przylatują i składają jaja. To niesamowita okazja, by bocianami zaopiekowali się ich przyjaciele. W razie potrzeby mogą oni wymienić filar podtrzymujący gniazdo, aby bociany wróciły w przyszłym roku. Od lat 80. ubiegłego wieku gniazdo odwiedza bocian biały.

Obecnie można również odwiedzić Pomnik Muflona, który został tu zbudowany w 1771 roku. Ponieważ te zwierzęta kiedyś tu mieszkały. W niedalekiej odległości znajduje się Skalna Szczelina. Jest to wąska szczelina, która przebiega pomiędzy dwoma skałami o wysokości kilku metrów. Mierzy około 30 metrów długości i można ją przejść, mając na jej końcu drabinkę.

Oczywiście są też stawy Podgórzyńskie znane w całym regionie. Można tu również złowić i kupić pyszne ryby, m.in. karpie, karpie trawiaste, karpie srebrzyste, karasie sezonowe, pstrągi. Ponieważ stawy Podgórzyńskie posiadają wiele gatunków ptaków, jest to obszar szczególny. Można tu zobaczyć wiele gatunków, m.in. czaplę siwą, czajkę i perkoza dwuczubego. Jest to świetne miejsce do znalezienia drapieżników, takich jak krogulce, myszołowy, kanie rude i jastrzębie, ze względu na obfitość ryb. Można tu nawet zobaczyć rybołowa lub sokoła wędrownego.

Lunch w Karpaczu, dobrej restauracji, to wspaniałe miejsce.

To dobry pomysł, abyś po zwiedzaniu okolicy zatrzymał się w restauracji Podgórzyn. Wracając do Karpacza, możecie skorzystać z oferty Restauracji Sowiduch. W menu znajdziesz pyszne ryby i wiele dań kuchni staropolskiej. Przyrządzane są one z sezonowych składników i miejscowych ingrediencji. Czekając na swoje potrawy, możesz obserwować na swoim smartfonie bocianie gniazdo, które tak rozsławiło wieś. Można znaleźć tam wiele dobrych i pysznych restauracji Podgórzyna, gdzie z pewnością niejeden będzie zadowolony.