Przenieśmy się świat starych zabawek. Miejskie muzeum zabawek w Karpaczu.

Przywołują beztroskie wspomnienia z dzieciństwa, wzbudzają sentyment, cieszą oko. Stare zabawki to fantastyczne eksponaty, które zaciekawią zarówno dorosłych, jak i dzieci. W Karpaczu istnieje specjalne miejsce, w którym stare zabawki znalazły swój dom. To miejskie Muzeum Zabawek przyciągające, co roku mnóstwo turystów z całej Polski.

Słów kilka o kolekcji Muzeum Zabawek
Podstawą stworzenia niezwykłego muzeum była kolekcja Henryka Tomaszewskiego – znanego mima. W roku 1995 muzeum otwarło swe podwoje dla zwiedzających. Jego kolekcja jest bardzo bogata. Składają się na nią zabawki powstałe na przestrzeni około 300 lat. Możemy tu podziwiać XVIII-wieczne figurki szopkowe, kruche porcelanowe lalki z XIX wieku, ale i nowsze zabawki z XX wieku. Eksponaty pochodzą nie tylko z Polski, ale również z Japonii, Meksyku, Australii, Niemiec oraz Rosji. Zyskujemy przegląd zabawkowych trendów w różnych okresach historii i w różnych częściach świata. Równie ciekawe, jak cała ekspozycja są gabloty, w których jest ona prezentowana. Zaprojektował je krakowski scenograf Kazimierz Wiśniak. Co jakiś czas w muzeum organizowane są wystawy czasowe. Dotyczą szeroko rozumianej tematyki zabawek i świata dziecka.

Nowa siedziba Muzeum zabawek
W 2012 roku muzeum znalazło swoja nowa siedzibę. Jest nią wyremontowany budynek dawnego dworca kolejowego. Muzeum zostało dzięki temu wzbogacone o dodatkową atrakcję, którą jest Sala Tradycji Kolejnictwa. Pojawiły się też zupełnie nowe gabloty oraz audio przewodniki. Co istotne, budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy okazji przeprowadzki, wiele zabawek odnowiono.

Na dzieci i dorosłych czekają stare misie, pełne uroku porcelanowe lalki i inne zabawki. Eksponaty te zgromadzono w przestronnej Sali na parterze. Z kolei na pierwszym Pietrze organizowane są wystawy czasowe. Mimo zmiany siedziby, muzeum nie zmieniło swojego charakteru. Wciąż jest klimatycznym miejscem, które zachowuje styl ekspozycji zaproponowany przez jego twórcę.
W sali kolejnictwa turyści mogą podziwiać eksponaty z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej oraz zbiorów własnych muzeum. To prawdziwa frajda dla dzieci, które mogą oglądać miniatury kolejek, kasę biletową oraz trzymetrowy wagon towarowy.

Pobyt w górach z dziećmi wymaga właściwego zagospodarowania czasu wolnego. Dzieci z pewnością z chęcią odpoczną od górskich szlaków i przeniosą się w dobrze znany sobie świat zabawek. Nieco innych, niż te, którymi bawią dzisiaj, ale równie fascynujących.
 

Kategorie: ATRAKCJE , Dla dzieci,