Szrenica – malowniczy szczyt Karkonoszy

Najbardziej znanym szczytem Karkonoszy jest z całą pewnością Śnieżka. Jednak zaawansowani narciarze doceniają przede wszystkim Szrenicę, szczyt położony na wysokości 1362 metrów, określany mianem Reifträger. Szrenica góruje nad Szklarską Porębą i posiada doskonale przygotowane trasy narciarskie usytuowane na jej północnych zboczach. To prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa zjazdowego. Ze szczytu można podziwiać niezwykle piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską, góry Izerskie i czeskie Karkonosze. Chociaż szczyt, znajdujący się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego nie jest zbyt wysoki, cechuje go specyficzny, alpejski mikroklimat.

Pochodzenie nazwy szczytu
Odpowiedź na pytanie skąd wzięła się nazwa szczytu była przedmiotem wielu dyskusji. Powstały dwie hipotezy. Pierwsza zakłada, że źródłem nazwy jest szron. Ale wcale nie chodzi o osad atmosferyczny. Granitowe bloki spoczywające na zboczach Szrenicy pokryte są żółto-zielonymi porostami. Z daleka do złudzenia przypominają one szron. Druga hipoteza nawiązuje do szadzi, która pokrywa drzewa i skały, gdy nadchodzi zima. Nazwa Szrenica została nadana szczytowi oficjalnie w 1949 roku.

Schronisko na szczycie Szrenicy
Na szczycie Szrenicy czeka na nas schronisko górskie o tej samej nazwie. Dotrzemy tu jednym z trzech szlaków, Czerwonym ze Szklarskiej Poręby, zielonym z Jakuszyc lub Czernym ze stacji kolejki krzesełkowej. Ostatecznie, jeżeli drzemie w nas mały leń praktycznie na sam szczyt dojedziemy wyciągiem. Kolejka krzesełkowa funkcjonuje tutaj od 1962 roku. Samo schronisko jest dużym, murowanym budynkiem. Pierwsze schronisko było drewniane. Miało ogromne problemy w trakcie ostrych zim, ponieważ koszty transportu opału były bardzo duże. W tym czasie wiele schronisk zostało zamkniętych właśnie z tego powodu. Po II wojnie światowej otwarto tutaj strażnicę Wojsk Ochrony Pogranicza. Budynek zaczął powoli podupadać, a w efekcie został zamknięty w 1967 roku. Jako schronisko otwarto go ponownie dopiero w 1992 roku.

Kilka rad dla turystów
Na szczyt Szrenicy można się bardzo łatwo dostać, ale należy pamiętać, ze jesteśmy w górach. Warunki atmosferyczne panujące na szczycie mogą zaskoczyć nierozważnych turystów. Na wyprawę warto zabrać ze sobą odpowiednie ubranie oraz obuwie. Odpowiednie, czyli takie, które ochroni nas przed deszczem i silnymi wiatrami, które mogą panować na Szrenicy. Z pewnością trzeba być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe. To, że w jednej chwili świeci słońce, nie oznacza, że za chwilę nie zacznie padać deszcz.
 

Kategorie: LEŚNY DWÓR, OKOLICA, Szczyty,