Wycieczka na Śnieżkę

Góra Śnieżka jest najwyższym szczytem w Karkonoszach, Sudetach, a przy okazji w Czechach. Pnie się na wysokość 1602 m n.p.m., a dostać się na nią można z kilku szlaków. Śnieżka jest położona na polsko-czeskiej granicy, w Karpaczu, a z niej roztacza się widok na całą Kotlinę Jeleniogórską. Bez wątpienia jest celem większości turystów i podróżników, którzy przybywają tu przez cały rok, by korzystać z zadbanych górskich szlaków i wielu innych atrakcji. Dziś wybierzemy się na szczyt, opowiadając przy okazji punktach w okolicy, które warto zobaczyć. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Najbardziej malownicza trasa – obok świątyni Wang
Śnieżka cieszy się dużą popularnością wśród fotografów, którzy za najatrakcyjniejszą trasę uznali niebieski szlak. Aby się na niego dostać, najpierw trzeba znaleźć drogę do kościoła Wang – pięknej świątyni sprowadzonej do Polski aż ze Skandynawii kilka wieków wcześniej. Sam kościółek jest wart uwagi, niegdyś stanowił konieczny punkt na szlakach chrześcijańskich pielgrzymów. Obecnie można go zwiedzać, ale także uczestniczyć w ewangelickim nabożeństwie. W każdym razie, koniecznie zajrzyjcie do tej uroczej i zabytkowej świątyni. Niebieski szlak zaczyna się właśnie obok niej. 

Niebieski szlak
Niebieski szlak będzie nas prowadził początkowo delikatnie pod górę, aż pod rozdroże na Polanie, gdzie możemy się chwilę zatrzymać (zaprojektowano tu strefę na odpoczynek). Kontynuujmy wędrówkę w kierunku schroniska Samotnia – usytuowanego przy Małym Stawie, założonego w 1670 roku. Niegdyś stała tu mała buda, w której zamieszkiwali pasterze kóz, a w XIX wieku uznano, że to świetne miejsce na wybudowanie schroniska. Przez lata wielokrotnie przebudowywano Samotnię, by spełniała wymagania coraz chętniej odwiedzających ją wędrowców. Dzisiaj w Samotni jest aż 50 miejsc noclegowych i zalicza się do jednych z większych schronisk w okolicy. Po drodze do Samotni mamy szansę na zwiedzenie opuszczonego domku myśliwskiego (trzeba trochę zboczyć z trasy). W Samotni warto zjeść ciepły posiłek (niezależnie od pory roku) i nacieszyć się widokiem. Następne kilometry pokonany w kierunku kolejnego schroniska, Strzechy Akademickiej – odnowionego budynku, który uchodzi za najwygodniejsze karkonoskie schronisko. Na Strzechę Akademicką można dostać się wyciągiem krzesełkowym, ale o tym opowiemy później. Następnie idziemy w kierunku Przełęczy Okraj, przez około 4 kilometry (1,5h). Przed samym szczytem możemy przystanąć w Domu Śląskim – jak widać, niebieski szlak jest usłany schroniskami. Śnieżkę możemy zdobyć dwoma drogami, Szlakiem Jubileuszowym (nieczynnym zimą) i Zakosami. Zakosy są trudniejsze do pokonania, ale szybciej będziemy na szczycie. Niebieski szlak ma dlugość 9,5 kilometra (licząc drogę od kościółka Wang), a pokonanie go zajmie nam około 4 godzin - nie licząc przerw na odpoczynek i w zależności od tego, którą drogę na szczyt wybierzemy. Weźmy pod uwagę, że zimą pokonanie niebieskiego szlaku może trwać trochę dłużej (warunki pogodowe). 

Jak najszybciej dotrzeć na Śnieżkę
Nie wszyscy jednak mają sposobność, by o własnych siłach zdobyć szczyt. Dla takich osób oraz narciarzy i zapaleńców sportów zimowych, na Śnieżce wybydowano kolejkę gondolową (od strony czeskiej) i wyciąg krzesełkowy (od strony polskiej). Bilety na kolejkę gondolową kosztują ok. 35 złotych, a na wyciąg krzesełkowy - 50 złotych. Funkcjonują także bilety ulgowe, w zależności od ulg, jakie przysługują danej osobie. Czas trwania takiej podróży to około 30 minut, więc warto zaopatrzyć się w aparat!