Wycieczka na Zamek Księcia Henryka w Sosnówce

Istnieją trzy szlaki prowadzące na Zamek Księcia Henryka. Jednym z nich jest trasa wiodąca z Sosnówki Dolnej. Jak się tutaj dostać? Wystarczy udać się z Karpacza w stronę Szklarskiej Poręby drogą numer 366. Przejeżdżając przez Sosnówkę należy skręcić na Jelenią Górę. Niedługo potem zobaczymy znaki kierujące nas prosto na zamek. Na końcu asfaltowej drogi czeka bezpłatny parking, więc nie musimy zastanawiać się, gdzie zostawić samochód.

Ruszamy w górę
Po zaparkowaniu samochodu rozpoczynamy pieszą wędrówkę. Znaki kierują nas w głąb lasu żółtym szlakiem. Niech nas nie zmyli szlaban napotkany po drodze. To jedynie przeszkoda dla crossów czy aut terenowych, które spróbowałyby tu wjechać. Szlak na zamek jest bardzo dobrze oznakowany. Nie musimy, zatem obawiać się, że pogubimy drogę. Musimy wiedzieć, że cennik obowiązuje jedynie w sezonie letnim, od maja do października. Nie żałujmy tych paru groszy, bo są one przeznaczane na remonty oraz zapewnienie bezpieczeństwa turystom. Wszyscy, którzy chcą udać się na zamek z czworonożnym pupilem muszą pamiętać, że w okolicznych lasach jest sporo zwierzyny. Pies może, więc nagle rzucić się w pogoń za uciekającym zającem lub innym zwierzęciem. Nie obawiajmy się trudnej trasy. Płaskie odcinki przeplatają się z niewielkimi wzniesieniami. Dopiero tuż przed szczytem znajdują się dwa większe wzniesienia. Przy odpowiednim tempie pokonamy je bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Poradzą sobie z nimi nawet dzieci.

Jeżeli będziemy potrzebowali chwili odpoczynku możemy skorzystać z ławeczek znajdujących się u góry, a nawet rozpalić ognisko i zjeść coś smacznego. Oczywiście, w trosce o bezpieczeństwo, ognisko należy potem dobrze zgasić.

Zwiedzanie zamku
Największą atrakcją zamku jest nowo wyremontowana wieża skąd roztaczają się naprawdę piękne widoki. Troszkę wysiłku wymaga wyjście na wieżę, ale warto go podjąć. Z wieży dobrze widać całe Karkonosze, Zalew Sosnówka oraz okoliczne miejscowości. Naszą uwagę na pewno zwróci spora ilość wykarczowanych drzew. W ten sposób zamek, a zwłaszcza wieża chroniona jest przed ewentualnymi zniszczeniami. W trakcie dużych wiatrów łamiące się gałęzie drzew mogłyby stanowić spore niebezpieczeństwo dla budowli. Poza tym, zasłaniałyby imponujące widoki roztaczające się z wieży. Czeka nas jeszcze powrót z zamku. Nie musimy schodzić tą samą trasą, którą wchodziliśmy do góry. Mamy do dyspozycji łagodniejszy szlak, który omija wzniesienia. Jest idealny dla rodzin z dziećmi, seniorów lub osób, które nie są przyzwyczajone do forsujących spacerów.