Wycieczka ze Szklarskiej Poreby do Śnieżnych Kotłów

Jeśli nie masz pomysłu na weekendowy wyjazd, chętnie Ci jakiś podrzucimy. Dziś zabierzemy Cię na karkonoskie szlaki, a konkretnie – na wycieczkę ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły. Pokonanie tej trasy nie powinno zająć Ci więcej niż 6 godzin przy optymalnej pogodzie i kondycji. Przed Tobą około 14 kilometrów spaceru jednym z najpiękniejszych szlaków w tym regionie – kogo zabierzesz ze sobą, żeby nacieszyć się widokami? 

Słowo o Karkonoszach
Karkonoskie pogranicze Polski i Czech to intensywnie rozwijający się pod względem turystycznym region. W ostatnich latach przeżywa prawdziwe „oblężenie” przez miłośników gór, wspinaczki górskiej czy sportów zimowych. Lokalne władze przeznaczają coraz większy budżet na popularyzowanie regionu, jako wspaniałego miejsca dla wszystkich ludzi pragnących aktywnego odpoczynku. Infrastruktura turystyczna i ilość atrakcji w Karkonoszach i Sudetach jest imponująca, rośnie także ilość i zróżnicowanie tras, jakimi można pochodzić po górach. Dzisiaj, jak już wspomnieliśmy, mamy do zaproponowania trasę wiodącą ze Szklarskiej Poręby do Śnieżnych Kotłów. Potrzebujecie jedynie wodę, prowiant, odpowiedni strój by spędzić fajnie dzień. Wyruszamy!

Trasa ze Szklarskiej Poręby do Śnieżnych Kotłów
Nasza wycieczka rozpocznie się w Szklarskiej Porębie i jej pierwsza część poprowadzi nas przez miasto,bo musimy dotrzeć do Muzeum Mineraologicznego z centrum miasta (ok. 1.3 km). Żółty szlak zaczyna się nieopodal (swoją drogą, wartego odwiedzenia). Przez kolejne 2,5 kilometra pójdziemy żółtym szlakiem przez świerkowy las, kierując się na rozdroże Sucha Droga, przy czym część trasy będziemy mieć lekko pod górkę kamienistą drogą(rozdroże jest położone prawie 1000 m n.p.m.). Pamiętajcie, by zabrać ze sobą pelerynki chroniące przed deszczem i nieprzemakalne buty, tak na wszelki wypadek. Docierając do rozdroża Sucha Droga żółty szlak połączy się z zielonym, wkraczamy także na teren Karkonoskiego Parku Narodowego (trzeba kupić bilety wstępu: dla dorosłych 6 złotych, dla dzieci 3 złote, bilet można nabyć też za pomocą aplikacji na smartfonie). Następnie czeka nas do pokonania najtrudniejszy odcinek (1,7 km), bo z wieloma przewyższeniami. Droga jest jednak wygodna, a na Kukułczych Skałach można odpocząć. Widok z Kukułczych Skał rozciąga się na Szrenicę i panoramę Szklarskiej Poręby, jest bardzo malowniczy. Po odpoczynku udajemy się w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem, które znajduje się niedaleko, bo zaledwie pół kilometra od Kukułczych Skał. Docieramy do Schroniska pod Łabskim Szczytem, przy którym wybudowano taras widokowy i przestrzenną strefę odpoczynku. Schronisko jest położone dosłownie na krawędzi Łabskiego Kotła (1168 m n.p.m.), a zostało zbudowane kilkaset lat wcześniej (bo w XVII wieku), co czyni go obiektem zabytkowym. Wg źródeł historycznych, na początku XX wieku pierwsza budowla spłonęła, jednak szybko została odbudowana. Obecnie schronisko oferuje 38 miejsc noclegowych oraz cieple i zimne posiłki. Warto zatrzymać się w nim na dłużej, to niezwykle ciekawe miejsce. Spod schroniska drogi rozchodzą się w kilka różnych stron, my pójdziemy w kierunku Mokrego Rozdroża, a poprowadzi nas najpiękniejsza z dróg – Ścieżka nad Reglami. 

Kierunek: Śnieżne Kotły
To już ostatnie kilometry naszej wycieczki, ruszamy zielonym szlakiem na Śnieżne Kotły. Na trasie będziemy mogli podziwiać Martwy Las, górę Szrenicę i Góry Izerskie. Ścieżka prowadzi nas kamienistą trasą na Kotły, gdzieniegdzie do pokonania czekają nas drewniane kładki. Z tego miejsca droga powrotna do Szklarskiej Poręby zajmie nam 2,5 godziny.