Zabytki w Karpaczu
Karpacz – miasto położone u podnóża góry Śnieżki, najwyższego szczytu Sudetów i Karkonoszy, posiada wspaniałą i bogatą historię, o której dziś chcielibyśmy nieco opowiedzieć. Do Karpacza z roku na rok przybywa coraz więcej gości, bo miasto nieustannie ulepsza ofertę atrakcji. Dla turystów udostępniono m. in. całoroczny park linowy Tarzan, lodowisko, tor saneczkowy czy kilka tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Dzisiaj odkryjemy przed Wami historyczną stronę miasta – zaprosimy Was do najważniejszych obiektów zabytkowych Karpacza. Serdecznie zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Apteka „Pod Złotą Wagą”
Zaczniemy nietypowo, bo od miejsca usługowego – apteki. Historia tego miejsca sięga 1913 roku, kiedy Karkonosze były pod panowaniem Prusów. W tym okresie apteka nosiła zupełnie inną nazwę – „Prinzess Charlotte Apotheke Krummhuebel” i uchodziła za najbardziej nowoczesny obiekt w okolicy. Budynek posiadał centralne ogrzewanie, oświetlenie, wodociągi i instalację gazową. W środku wykonano meble głównie z drzewa lipowego z elementami przeszklonymi, na specjalne zamówienie właściciela. Apteka była dumą miasteczka i każdy, kto przybywał tutaj, z zaciekawieniem do niej zaglądał. Pracowali w niej wykwalifikowani farmaceuci, a po II wojnie światowej, kiedy Karpacz został włączony do Polski, aptekę wydzierżawiło polskie małżeństwo Czernych – również farmaceutów. Obecnie apteka została wpisana do rejestru zabytków, bo w dalszym ciągu zachowano pierwotny wystrój. Do dzisiaj turyści chętnie zaglądają do Apteki „Pod Złotą Wagą” i podziwiają niezwykłe wnętrze.
Dom Ostatniego Laboranta
Pozostając w tematyce medycznej, w Karpaczu stoi także Dom Ostatniego Laboranta, który możemy oglądać jedynie z zewnątrz. Został zbudowany w XVIII wieku, w czasie przypadającym na intensywny rozwój ziołolecznictwa w tym rejonie. Lasy góry Śnieżki obfitowały w najróżniejsze okazy ziół, które były badane przez laborantów z okolicznego cechu mistrzów zielarskich. Wytwarzano tu ponad dwieście leków na wszelkie choroby i dolegliwości. Jednak władze pruskie postanowiły uciąć ten zielarski interes i zakazały przyjmowania do cechu nowych laborantów. W tym domu mieszkał ostatni z nich, Ernst August Zolfel, który zmarł w 1884 roku. Warto wiedzieć, że powstał nawet film dokumentalny o karkonoskich laborantach.
Świątynia Wang
Ewangelicka świątynia Wang jest unikatem na skalę Polski, jednym z najważniejszych punktów pielgrzymek chrześcijan w zeszłym stuleciu. Jej historia jest niezwykła – świątynię wybudowano w norweskim miasteczku Wang i kilkaset lat później odkupiony przez Fryderyka Wilhelma IV. W 1842 roku kościółek został przeniesiony na Karkonosze i nieco zmodyfikowany – przystosowano budowę do górskich warunków i odnowiono jej wnętrze. Świątynia Wang do dzisiaj pozostała w dobrym stanie, a zwiedzać ją można przez cały rok, a w każdą niedzielę odprawiane są w niej nabożeństwa.
Zabytkowa zapora na Łomnicy
Rzeka Łomnica ma opinię najbardziej niebezpiecznej i niespokojnej z karkonoskich rzek. Wiele setek lat temu poszukiwano w niej złota i kamieni szlachetnych, z racji jej dynamiki wód. Łomnica na końcu XIX wieku wylała, niszcząc przy tym okolicę – gospodarstwa rolne, domy i linię kolejową. Ta powódź przeszła do historii jako jedna z poważniejszych. Po niej postanowiono uregulować koryto rzeki, w 1915 roku wznosząc zapory przeciwpowodziowe. Zapory i cały system przeciwpowodziowy uratowały Karpacz i okolice przed powtórnym zniszczeniem w 1997 roku. Zapora na Łomnicy ma 105 metrów dlugości.