Zwiedzamy Kościół Wang – jedną z największych atrakcji turystycznych Karpacza

Kościół Wang to jeden z obowiązkowych punktów w planie wycieczki do Karpacza. Jest obecny na licznych widokówkach z tej miejscowości. Kościół został zbudowany w X wieku w Norwegii, w mieście zwanym Wang, stąd jego nazwa. Na początku dziewiętnastego wieku świątynia stała się zbyt mała dla lokalnej społeczności, która zamierzała ją zburzyć. Dzięki zaangażowaniu słynnego norweskiego malarza Dahla kościół został sprzedany pruskiemu księciu Fryderykowi Wilhelmowi. Pierwotnie planowano przebudować kościół, lokalizując go pod Poczdamem, ale ostatecznie znalazł swoje miejsce w Karpaczu i do tej pory służy lokalnej społeczności protestanckiej.

Otoczenie kościoła
24-metrowa dzwonnica zbudowana z kamienia jest nieodłącznym elementem i prawdziwą ozdobą oryginalnego drewnianego kościoła. Jej celem jest ochrona kościoła przed silnymi wiatrami wiejącymi od najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. W ogrodzie obok kościoła można podziwiać niewielką fontannę. Z tyłu świątyni znajduje się posąg przedstawiający św. Łazarza, który został tu postawiony całkiem niedawno, bo w latach dziewięćdziesiątych. Kolejny pomnik upamiętnia hrabiego von Reden, który był przyjacielem Fryderyka Wilhelma i który przekonał go do umieszczenia kościoła w Karpaczu.

Wchodzimy do środka
Do świątyni wchodzimy przez drewniane drzwi. Na szczycie filarów można zobaczyć małe nordyckie lwy, które pełnią rolę strażników. Kościół Wang, podobnie jak wszystkie inne tak zwane kościoły klepkowe, został zbudowany z drewna, bez użycia gwoździ. Wszystkie elementy są ze sobą spojone za pomocą specjalnych łączników z drewna. Zaraz po wejściu do świątyni można zorientować się, że jesteśmy w kościele protestanckim, a nie katolickim. Wystarczy spojrzeć na tablicę z numerami psalmów. To tradycyjne wyposażenie świątyni protestanckiej, które ma ułatwić wiernym przygotowanie się do wspólnego wykonywania psalmów.

Na szczycie galerii nad głównym wejściem zobaczymy organy, które nie były częścią oryginalnego kościoła w dwunastym wieku. Warto wiedzieć, że od czasu do czasu w kościele Wang odbywają się koncerty. Przednia część kościoła wsparta jest na drewnianych słupach. Ludzie mówią, że w dawnych czasach mogły one służyć, jako maszty statków wikingów. Bardzo ciekawym zabytkiem jest krucyfiks wykonany w połowie XIX wieku przez śląskiego stolarza. Został on wygięty z jednego kawałka drewna.

Skandynawskie korzenie tego miejsca są widoczne między innymi w rzeźbach wspierających boczne drzwi. Jedną z wyrytych w drewnie twarzy uważa się za portret wojownika - Wikinga. A tuż pod nią znajduje się napis runiczny, identyfikujący autora rzeźb. Był nim niejaki Eindridi, syn Olafa.