Ubiór w góry zimą - jak sie przygotować do takiej wyprawy?

Pogoda nie jest już wymówką dla aktywności na świeżym powietrzu. Wymówka "Nie ma pogody, aby iść w góry" stała się przeszłością. Pogoda będzie zawsze. Pogoda może być dobra lub zła, ale nie przeszkadza w robieniu różnych rzeczy. Jak należy ubierać się zimą w góry? Ten artykuł odpowiada na to pytanie, a także na kilka innych. Zachęcamy do przeczytania artykułu.

 Jak ubrać się w góry zimą - postaw na warstwy?

Poniżej przedstawiono budowę górskiej odzieży zimowej. Warstwa podstawowa powinna znajdować się najbliżej ciała. Działa ona jak druga skóra. Każdy, kto studiował biologię, wie, że skóra jest odpowiedzialna za termoregulację. To samo powinno dotyczyć bielizny termicznej. Bielizna termiczna zatrzymuje ciepło i uwalnia jego nadmiar w razie potrzeby. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Warto zapoznać się z niesamowitymi właściwościami bielizny Merino. Jest to bezdyskusyjnie lider w tej dziedzinie.

Nieco tańszym i łatwiejszym w utrzymaniu rozwiązaniem jest bielizna syntetyczna. Tu wygrywa polska marka Brubeck. Właściwości termoregulacyjne jej włókien doceniane są na całym świecie. Dostępne są komplety bielizny dla kobiet i mężczyzn: T-shirt i legginsy. Zalecamy wybór gramatury tkaniny w zależności od aktywności. Weźmy pod uwagę bieliznę z merynosów: gramatura 150 g będzie wystarczająca do intensywnej aktywności zimowej. Jednak na swobodny spacer po niewymagającym terenie lub spokojny spacer można wybrać gramaturę 200 gramów.

Zadbaj o odpowiednie obuwie!

W tym celu potrzebne będą dobre buty turystyczne. Buty zimowe powinny zapewniać zarówno izolację przed zimnem, jak i przyczepność na śniegu lub lodzie. Buty zimowe ze sztywną podeszwą są niezbędne dla alpinistów, którzy często używają raków. Jeśli używasz raków automatycznych, upewnij się, że twoje buty mają podeszwę zaprojektowaną dla nich. Wybierając buty zimowe, zwróć uwagę na materiał cholewki. Idealna jest membrana, taka jak GORE-TEX (r). Dzięki temu woda (śnieg) nie przedostanie się do środka. Dodatkowe punkty zostaną przyznane modelom z izolowaną podszewką. Skarpety są noszone pod butami i bliżej skóry. Może to brzmieć jak banał, ale nie może być bardziej błędne. Skarpety zimowe powinny zapewniać izolację termiczną, a jednocześnie przepuszczać pot. Zimą ma to kluczowe znaczenie. Zmniejszy to ryzyko odmrożeń, o które nietrudno w górach. Wełna merino to świetna opcja. Jest również oddychająca i doskonale izoluje. Naturalne właściwości antybakteryjne Merino ograniczają rozwój i eliminację nieprzyjemnych zapachów. Ułatwia również higienę obuwia.

Dodatki, czyli nie zapomnij o szaliku, czapce i rękawiczkach

W sporcie szalik nazywany jest kołnierzem lub chustą. Kominiarka najlepiej sprawdza się podczas aktywności takich jak jazda na nartach czy snowboardzie. Zimą pod kapturem powinna zmieścić się czapka. Używamy jej często, gdy jesteśmy w górach. Zimowe czapki i szaliki muszą być zarówno ciepłe, jak i oddychające. Muszą być w stanie skutecznie odprowadzać wilgoć. Modele z merynosami i membranami, takimi jak GORE(r), Windstopper, są idealne.