Co warto zobaczyć w Kowarach?

Kowary, piękny zakątek Polski ukryty pomiędzy Karkonoszami i Rudawami Janowickimi, położony jest na wysokości 420-1266 m n.p.m.. Unikalny mikroklimat Kowar, góry i lasy idealne do uprawiania turystyki pieszej i wszelkiego rodzaju sportów oraz bogata średniowieczna historia zadowolą każdego odwiedzającego. Dzięki bliskości gór, Rudaw Janowickich i Karkonoszy, nawet najbardziej wymagający piechurzy znajdą trasy dostosowane do swoich potrzeb. Najlepszym sposobem na podziwianie Karkonoszy jest spacer wzdłuż ich grzbietów. Nagrodą są wspaniałe widoki na Kotlinę Jeleniogórską i najwyższy szczyt - Śnieżkę. Możliwe jest dotarcie do Kowarskiego Grzbietu, który leży na wysokości 1260 m. Skalny Stół lub Czoło. Nad miastem górują góry Wołowa, Rudnik i Skalnik. Najwyżej położone przejście graniczne w Polsce znajduje się na Przełęczy Okraj (1046 m n.p.m.), która jest piękna zarówno latem, jak i zimą.

Atrakcje w kowarach

Sztolnie Kowary. Podziemna trasa turystyczna "Sztolnie Kowary" zabierze Cię w podróż przez legendy, tajemnice i prawdziwą historię. Obiekt oferuje zwiedzającym możliwość poznania dawnych metod wydobywczych, obejrzenia kolekcji minerałów i kamieni szlachetnych, zobaczenia pracy górników, a także skosztowania wody "Potencjałka". Podziemna trasa ma około 1200 metrów długości. Zwiedzanie trwa około 60 minut. Należy ubrać się ciepło, ponieważ pod ziemią panuje stała temperatura 8 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność.

Rogate sanie. Historia "rogatych sań" w Karkonoszach sięga XVIII wieku. Początkowo były używane do transportu drewna, siana, a ostatecznie do szybkiego przemieszczania się z zaśnieżonych gór do wiosek u podnóża. W 1814 roku sanie te po raz pierwszy przejechały z Przełęczy Okraj do Karczmy Złota Gwiazda w Kowarach. Od tego czasu turyści i miejscowi korzystają z tej metody, aby uczynić Kowary bardziej atrakcyjnym miejscem na pobyt. Praktyka ta trwała aż do II wojny światowej. Od kilku lat wskrzeszamy tę wspaniałą tradycję poprzez "Międzynarodowy Zjazd Saniami", który na stałe wpisał się w zimowy kalendarz imprez w Karkonoszach.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. W 2003 roku w dolnej części miasta, na terenie Fabryki Dywanów, powstał "Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska". Miejsce to oferuje zwiedzającym możliwość obejrzenia pałaców, starówek i klasztorów Dolnego Śląska. Budynki prezentowane są w skali 1:25. Latem miniatury można oglądać w niewielkim ogrodzie ze stawem. Zimą są eksponowane w pięknie urządzonej dawnej sali z kominkami, stylowym wyposażeniem i kawiarnią. Modele zostały wykonane przy użyciu nowoczesnej technologii, co pozwoliło twórcom na odtworzenie nawet najdrobniejszych szczegółów.

Muzeum Sentymentów. Zwiedzenie tego miejsca to jedyna okazja w okolicy, aby poczuć na własnej skórze oddech PRL-u. Nieprzypadkowo nazwa tego muzeum, nawiązująca do atmosfery PRL-u, nie zawiera skrótu. Muzeum Sentymentów, sugestywna przestrzeń, która wywoła łzy w oczach nawet najbardziej zatwardziałego zwiedzającego, to repozytorium szczęśliwych wspomnień z przeszłości. Po wejściu do Muzeum Sentymentów można natychmiast przenieść się w przeszłość.

 

Kategorie: ATRAKCJE ,