Poznajemy Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy

Śnieżka, osiągająca wysokość 1602 metrów, a według najnowszych pomiarów czeskich – 1603 metrów wysokości, jest najwyższym szczytem w Karkonoszach, Sudetach oraz Czechach. Usytuowana jest na granicy między Polską, a Czechami. Wznosi się prawie 200 metrów nad głównym grzbietem Karkonoszy. W przeciwieństwie do otoczenia, składa się ona z hornfelsów, rodzaju skał, który jest niezwykle odporny na erozję. Do XIX wieku Śnieżka nazywana była także Rieseberg, czyli Karkonoszą.

Krótka charakterystyka Śnieżki
Północne i południowo-zachodnie ściany Śnieżki są dość wysokie i strome. Zjeżdżają ponad 500 m w głąb dolin dwóch potoków Łomniczka i Úpa. Łagodniejsza jest południowo-wschodnia strona. Na południu Śnieżkę przecina boczny grzbiet, Růžová hora (1390 m), którego nazwa pochodzi od pierwszego szczytu na południe od Śnieżki. U zachodniego podnóża Śnieżki rozciąga się pofałdowany płaskowyż wytworzony przez siły tektoniczne - tworzący tzw. główny grzbiet Karkonoszy na zachód od Śnieżki. Główny grzbiet Karkonoszy na wschód od Śnieżki jest znacznie węższy. Znajdujący się pomiędzy Śnieżką i Czarną Kopą grzbiet o karłowatym zboczu porośniętym kosodrzewiną nosi nazwę Czarny Grzbiet.

Biorąc pod uwagę cechy skał, z których składa się Śnieżka, nie jest niespodzianką, że górne zbocza góry są praktycznie pozbawione roślinności. Na stromych zboczach Śnieżki i pobliskich gór występują również przepływy gruzu. Latem 1897 roku, po dwóch tygodniach nieprzerwanych opadów, dwa najbardziej niszczycielskie strumienie spłynęły po zachodnich zboczach szczytu Růžová hora, po czeskiej stronie Śnieżki by zrównać z ziemią dwa budynki i odebrać życie siedmiu ludziom. Zdjęcia z tego okresu można zobaczyć w małej kapliczce w Obří Důl.

Na szczycie Śnieżki znajduje się kilka budynków, z których najstarsza jest kaplica św. Wawrzyńca zbudowana w 1681 roku. Największy i najbardziej charakterystyczny budynek to polskie "UFO" z 1976 roku, w którym mieści się stacja meteorologiczna, schronisko górskie i restauracja. Kolejny budynek to czeska poczta, gdzie można kupić pocztówki i podobne rzeczy. Czwarta konstrukcja to górna stacja czeskiej kolejki linowej.

Ograniczenia dla turystów
Teren Śnieżki jest częścią parku narodowego, a właściwie dwóch parków: Karkonoskiego Parku Narodowego w Polsce i Krkonošský Národní Park w Republice Czeskiej. Nie wolno w związku z tym obozować, biwakować lub zbaczać z oznaczonych szlaków. W Polsce obowiązuje opłata za wstęp. W Czechach nie ma opłaty za wstęp, ale trzeba być gotowym zapłacić za parkowanie np. w Pecu pod Śnieżką. Zimą, a czasem także jesienią i pierwszą połową wiosny odcinki szlaków biegnących przez doliny (Dolina Łomniczka, Obří důl, Biały Jar na zachód od schroniska Strzecha Akademicka) i droga biegnąca przez północną ścianę Śnieżki (oznaczona na niebiesko) są zamknięte ze względu na duże ryzyko lawinowe.
 

Kategorie: LEŚNY DWÓR, OKOLICA, Szczyty,