Szklarska Poręba

Szklarska Poręba, turystyczna miejscowość u podnóża Szrenicy zachęca turystów do weekendowych i wakacyjnych wizyt. Tutaj naprawdę można odpocząć i każdy znajdzie w Szklarskiej Porębie swój własny pomysł na relaks. Wędrówki malowniczymi karkonoskimi szlakami, jazda na rowerze, narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe… możliwości jest tak wiele. To w tym miejscu spotykają się ze sobą dwa pasma górskie: Karkonosze oraz Góry Izerskie. Nad miastem góruje majestatyczna Szrenica. Jedną z największych atrakcji przyrodniczych są dwa karkonoskie wodospady: Kamieńczyk i Szklarka. To w ich pobliżu spotkamy zawsze największe tłumy turystów.

Szklarska Poręba, jako ośrodek turystyczny i narciarski
Kołem napędowym lokalnej gospodarki jest bez wątpienia turystyka. Zadbano o rozwój infrastruktury drogowej, która zdecydowanie poprawiła komunikację. W połowie XIX wieku powstała droga łącząca Piechowice z Harrachovem w Czechach. Natomiast 50 lat później wybudowana została linia kolejowa między Jelenią Górą, a Tanvaldem. Dzięki temu można było obserwować prawdziwy rozkwit turystyki. Z myślą o turystach w latach 60-tych powstał również wyciąg krzesełkowy na Halę Szrenicką.

Turyści przyjeżdżający do Szklarskiej Poręby to głównie zapaleni narciarze. Miasto znane jest, jako ośrodek narciarski i ośrodek górskiej turystyki rowerowej. Nie brakuje odbywających się tu imprez narciarskich. Przykładem jest „Bieg Piastów”, który odbywa się już od 1976 roku. Jego propagowaniem zajęła się ostatnio sama Justyna Kowalczyk. W lutym mają miejsce zawody narciarskie retro. To fantastyczna impreza, która nie tylko promuje narciarstwo, ale również pozwala zapoznać się z dawnym wyposażeniem narciarskim i strojami narciarskimi z dawnych epok. Jest prawdziwą gratką, nie tylko dla amatorów nart, ale i dla wszystkich gości odwiedzających Szklarską Porębę. Okolica słynie także z wyścigów psich zaprzęgów. Latem pojawia się w Szklarskiej Porębie mnóstwo rowerzystów. Turnieje Downhill, zawody skoków rowerowych, maraton rowerowy, zawody BMX to tylko jedne z wielu atrakcji.

Baza turystyczna Szklarskiej Poręby
Miasto nastawione jest na turystów, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Powstało, zatem mnóstwo lokali gastronomicznych, od kawiarni i restauracji, przez bary, po stoiska z goframi czy lodami. Równie szeroka jest baza noclegowa. Będąc w Szklarskiej możemy zamieszkać w droższych apartamentach lub hotelach, wybrać jeden z licznych pensjonatów albo pole namiotowe. Turyści z pewnością nie mogą narzekać na przygotowane dla nich udogodnienia i atrakcje.