Czego się spodziewać wiosną w górach?
Wiosna w górach to najpiękniejsza pora roku. Po okresie szarości i chłodu przyroda ożywa na nowo. Dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają więcej, a wiatr wieje świeży powiew nadziei na przyszłość. Ten okres przejściowy jest zarówno piękny, jak i nieprzewidywalny. Niespodziewanie krokusy, które tak rzucają się w oczy, mogą zostać przykryte warstwą śniegu. Następnego dnia nie ma już po nich śladu. Wiosna przynosi chłodne temperatury, z ciepłymi porankami, wieczorami i dniami. Nierzadko w górach leży śnieg; w Tatrach może on spaść nawet w maju. Oznacza to, że musimy być przygotowani na każdą pogodę, którą Matka Natura może nam podrzucić.
Jak przygotować się do wycieczki?
Przed wyjściem na każdy szlak powinniśmy się przygotować. Wszyscy znamy wyrażenie "jest marzec, gdy pogoda jest gorąca" lub "kwiecień podczas lata ...". Te powiedzenia pomogą nam zaplanować wiosenną wędrówkę. Zanim wybierzemy się w góry wiosną, prognoza pogody to coś, co musimy sprawdzić. Choć na trzy dni jest bardzo przewidywalna, nie spodziewaj się, że prognoza pogody utrzyma się przez dłuższy czas.
Warto też sprawdzić godzinę zapadnięcia zmroku, aby nie dać się zaskoczyć. Wygodnie jest zaplanować trasę za pomocą różnych stron. Dzięki mapie turystycznej łatwo obliczysz dystans, czas przejścia i różnicę wzniesień, które będziesz musiał pokonać. Mimo wszystko warto mieć mapę papierową. Smartfony są często niewłaściwie używane i źle ułożone. Niskie temperatury i wilgotność mogą spowodować ich awarię, co nie jest niczym niezwykłym wiosną. Należy pamiętać o naładowaniu telefonu i zabrać ze sobą powerbank na wypadek wyczerpania się baterii. Możesz zapisać w telefonie numer alarmowy 601100 300 i/lub pobrać aplikację NA RATUNEK, która w razie potrzeby pomoże Ci szybko skontaktować się z ratownikami. Możesz też wysłać do aplikacji wiadomość tekstową ze swoją lokalizacją GPS. To także świetny sposób, aby podzielić się z bliskimi informacjami o planowanej trasie. Mądrym pomysłem jest zaplanowanie sprzętu, który będzie nam potrzebny. Dzięki temu będziemy mogli mieć wszystko na oku i zmniejszymy szansę na zgubienie czegoś. Bardzo pomocna w tej sytuacji może być również lista kontrolna. Raz przygotowana, przyda się przy każdym kolejnym pakowaniu.
Co warto zabrać na wyjazd wiosną w góry?
Wiosna w górach i panujące tam warunki mogą być zupełnie inne. Możemy spodziewać się mrozu i żaru lejącego się z nieba. Możliwe jest czyste niebo, śnieg i pierwsze burze. Choć służby meteorologiczne mogą dać pewien wgląd w pogodę, to jednak jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać na wiosnę. Wysokie buty to kategoria "MUST HAVE". Chociaż w tej chwili na szlakach nie ma jeszcze śniegu, prawdopodobnie zrobi się dużo błota. Chodzenie w takich warunkach w butach na niskim obcasie może nie być najwygodniejsze. W okresie przejściowym najlepiej jest nosić pełnowartościowe skórzane buty z twardą podeszwą.
Najlepszym rozwiązaniem są softshellowe SPODNIE na stopy. Są one oddychające i zapewniają ochronę przed wiatrem. Dzięki temu świetnie nadają się na wiosenne spacery. Porządne spodnie powinny być wiatroszczelne i charakteryzować się dużą elastycznością. Ma to znaczący wpływ na komfort użytkowania. Ze względu na wahania temperatur powinniśmy mieć ciepły polar o gramaturze co najmniej 200g/m2. Zapewni nam to odpowiednią izolację w chłodne poranki czy wieczory. Taka kurtka zapewni ciepło i suchość w każdą pogodę nie tylko na wiosnę w górach. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę: Zdecydowanie powinno się zabrać ze sobą czapkę i rękawiczki. Termos i ciepłą herbatę również się przyda, jeśli planujesz wyjść na cały dzień. To nie tylko cię rozgrzeje, ale także nawodni. Kije trekkingowe są koniecznością dla tych, którzy podróżują po śliskim terenie. Zapewniają one dwa dodatkowe punkty podparcia.