Górskie szlaki: Sowią Doliną na Śnieżkę

Wycieczka w góry to zawsze dobry pomysł, nawet jeśli masz tylko jeden dzień wolnego. Pomyśl o tych kilkunastu godzinach odcięcia się od całego świata, wędrówce na szczyt i o wszystkich refleksjach, jakich doświadczysz. W góry możesz iść sam, z rodziną, małymi dziećmi czy grupą przyjaciół – nie ma żadnych kryteriów. Nie ważne w jakiej jesteś kondycji fizycznej czy psychicznej, w Polsce do wyboru masz setki przeróżnych szlaków. Dziś zabierzemy Was na Śnieżkę, a droga będzie prowadzić przez Sowią Dolinę. Czy jesteście gotowi na wyprawę?

Sowia Dolina
Sowia Dolina położona jest w Sudetach Zachodnich, we wschodnich Karkonoszach (województwo dolnośląskie). Wg historii tej doliny, kilkaset lat temu przemierzali ją poszukiwacze złota i kamieni szlachetnych, ze względu na bogactwo minerałów i kruszców. Sowia Dolina wchodzi w strefę kontaktową Kowarskiego Grzbietu, gdzie na zboczach wydobywano cenne kamienie szlachetne, rudy miedzi i ołowiu. Do dzisiaj wprawne oko dostrzeże ślady robót górniczych, jakie były prowadzone w tym miejscu, co dodaje swoistego klimatu wyprawie. Jeśli masz dzieci, koniecznie zabierz ze sobą lornetkę i wymyślaj zabawy dla małych poszukiwaczy skarbów, na pewno będzie to dla nich bardzo ekscytujące.

Górskie szlaki na Śnieżkę - zaplanuj swoją wędrówkę
Przez Sowią Dolinę biegnie czarny szlak turystyczny, który prowadzi aż pod same przejście graniczne z Czechami. Pokonanie całej trasy zajmie Ci około 6 godzin, więc spokojnie możesz jechać tam na jeden dzień. Trasę zacznij przy ośrodku Krucze Skały, gdzie wejdziesz właśnie na czarny szlak. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w trekkingu, nie musisz się zbytnio przejmować – czarny szlak jest dobrze oznaczony i na trasie znajdują się tablice informacyjne. Po dotarciu na Sowią Przełęcz skręć w prawo na czerwony szlak, który prowadzi aż do szczytu Śnieżki. Po drodze możesz zatrzymać się w schronisku Jelenka, więc to dobry „pretekst” na krótki odpoczynek i posilenie się ciepłym posiłkiem. W schroniskach górskich sprzedaje się wrzątek, więc bez problemu możesz uzupełnić swój termos albo wypić kawę (możesz ją zabrać z domu). Od schroniska czeka nas ponad 3,5 kilometra czerwonego szlaku na Śnieżkę, przy czym trzeba dodać, że w sezonie może być tłoczno. Istnieje też druga droga, dłuższa, zielony szlak, jednak nie polecamy tej trasy zimą – możemy się spodziewać śniegu po kolana. Kolejnym przystankiem będzie szczyt Śnieżki. Tutaj znowu pojawiają się dwie opcje – albo wracasz tą samą drogą, albo wybierasz trasę czerwonym szlakiem w dół, odpoczywasz chwilkę przy schronisku nad Łomniczką, po czym wkraczasz na żółty szlak, który prowadzi do miejsca, z którego zaczęliśmy. Ta trasa otwarta jest tylko w sezonie letnim, zimą musimy ją nieco obejść. 

O czym powinniśmy pamiętać?
Tak jak już wspomnieliśmy, cała trasa przewiduje ok. 14 kilometrów wędrówki w czasie ok. 6 godzin. Doliczając do tego 2-3 godziny na odpoczynek, powinieneś wyjść na trasę najpóźniej o godzinie 8 rano (w wakacje) lub 6.30 (zimą). Miejscami wędrówka może być wymagająca, więc przygotuj się na większy wysiłek, który wynagrodzą Ci przepiękne widoki. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze (polecamy odzież termoaktywną, szczególnie jesienią i zimą), szczególnie o czapce i wygodnych butach. Nie zapomnij też o zapasach wody i prowiancie. Podczas wycieczek w górach dobrze sprawdzają się różnego rodzaju batoniki energetyczne i banany. Jeśli nie musisz, nie bierz za dużo rzeczy, jednodniowe wyprawy nie wymagają kilkunastu kilogramów na plecach. Życzymy wspaniałych wypraw!