O czym pamiętać przy zakupie pralki?

Żadne mieszkanie nie może się obejść bez sprzętów AGD. Ułatwiają one wykonywanie codziennych obowiązków domowych i sprawiają, że stają się one łatwe i przyjemne. Poprzez ich używanie oszczędzamy czas, który przeznaczyć możemy na relaks i wypoczynek. Posiadanie nowoczesnych urządzeń oznacza także mniejsze rachunki za media, gdyż zazwyczaj wyposażone są one w systemy energooszczędne oraz pobierają ściśle określoną ilość wody. Jednym z podstawowych sprzętów AGD, który musi się znaleźć w każdym mieszkaniu, to pralka.

Producenci oferują różnorakie modele z wieloma funkcjami. Dlatego zanim udamy się do sklepu, powinniśmy zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami i potrzebami i przejrzeć strony z rankingiem pralek aby wiedzieć jaką właściwie mamy wybrać. Ważną kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę, jest ewentualne powiększenie rodziny w przyszłości. Wówczas sprzęt, który będzie wyposażony w funkcję prania przeznaczoną dla ubranek dziecięcych, może okazać się niezwykle przydatny.

Jednym z najważniejszych elementów podczas zakupu tego urządzenia jest pojemność, to możemy porównać w raningu pralek. W sprzedaży znajdziemy modele, których ładowność bębna wynosi od 3 do 10 kg. Dla singli i par przeznaczone są najmniejsze urządzenia, zaś pralka dla kilkoosobowej rodziny zazwyczaj posiada pojemność do 7 kg. Największe modele produkowane są na potrzeby działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że większa ładowność bębna oznacza droższe urządzenie. Kolejnym istotnym parametrem jest oznaczenie klasy efektywności energetycznej pralki, która informuje o zużyciu energii wyrażonym w kW/h w ciągu jednego roku. Informacje te powinny znaleźć się na specjalnej, dobrze widocznej etykiecie umieszczonej na urządzeniu. Klasyfikacja obejmuje 7 stopni, w których oznaczenie A+++ oznacza największą efektywność, zaś D najmniejszą. Jeżeli mamy ograniczone możliwości finansowe najlepiej zdecydować się na sprzęt z oznaczeniem A lub A+, gdyż wysoka efektywność wiąże się z droższą ceną.

Również i pobór wody jest istotną kwestią, zwłaszcza gdy pragniemy dbać o środowisko naturalne. W tej kwestii zwrócić uwagę musimy na zużycie wody podczas jednego cyklu prania, które zazwyczaj waha się pomiędzy 11 a 94 litrami. Widać więc tutaj ogromne zróżnicowanie modeli. Często jednak takie oznaczenie nie wiele nam mówi. Dlatego też producenci zostali zobligowani do tego, aby każda pralka posiadała etykietę informującą o szacowanym zużyciu wody przez czteroosobową rodzinę przy 200 cyklach prania w programie bawełna i temperaturze 60 stopni. Jeżeli jest to wartość około 9000 litrów wody na rok, możemy podjąć decyzję o zakupie takiego urządzenia. Zyskamy wówczas pewność, że rachunki za wodę nie będą rujnowały domowego budżetu.